Kommunen i Salten ligger helt på bunn av listen

DEL

AN+ for bare 5 kroner i 5 uker. Bestill her!

Torsdag morgen lanserer kommunal- og moderniseringsdepartementet et barometer hvor du kan sjekke hvor effektiv din kommune er.

I kveld omtalte NRK saken.

Sørfold i Salten ligger helt på bunnen av lista som måler hvor effektiv kommunen er i forhold til barnehage, grunnskole og pleie- og omsorg.

Her er Norges minst effektive kommuner. Og som vi ser. Sørfold i Salten scorer minst i hele Norge. Hemnes i Rana kommer heller ikke særlig bra ut.

KommuneBarnehageGrunnskolePleie og omsorgSamlet
Sørfold0,6330,5220,3870,483
Kåfjord0,5760,5460,4330,500
Seljord0,6430,7680,2640,506
Samnanger0,6970,8270,2700,540
Lebesby0,8400,7520,2660,544
Engerdal0,6780,7460,3640,553
Tokke0,4550,6480,5390,556
Gulen0,6800,6110,4870,568
Hjelmeland0,6540,6640,4690,571
Hemnes0,7040,6340,4720,573
Kilde: KMD Utviklet av:Senter for økonomisk forskning (SØF)NTNU

– Dette er et verktøy som kan brukes for å se hvordan kommunene bruker ressursene sine og hvor gode de er. De kan også lære av kommuner som driver mer effektivt, sier Kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H) til NRK. Han har bedt Senter for økonomisk forskning (SØF) på NTNU om hjelp til å utvikle et verktøyet.

Men ikke politkerne er enige i at dette barometer er viktig. Senterpartiet kaller det desperat og parlamentarisk leder MArit Arnstad mistenker at det kan være et pressmiddel for å få gjennom kommunereformen.

– Dette oppleves som et siste desperate forsøk fra Sanner på å blåse liv i en kommunereform som folk lokalt har sagt nei til, sier Arnstad.

Sanner mener kritikken er skivebom.

– Dette har lite med kommunereformen å gjøre. Effektivisering er noe alle kommuner må gjøre fordi velferdsutfordringene vokser. Vårt poeng med denne plattformen er at like kommuner skal kunne sammenligne seg med hverandre. Det er store forskjeller på kommuner av samme størrelse og struktur. Det betyr at det er mye å lære, og milliarder å hente for kommunene.

Her er de mest effektive kommunen i Norge, ifølge barometeret. Ingen er fra Nord-Norge.

KommuneBarnehageGrunnskolePleie og omsorgSamlet
Bærum1111
Oslo1111
Drammen1111
Kristiansand1111
Mandal1111
Bergen1111
Os (Hordaland)0,970110,994
Oppegård0,966110,993
Trondheim0,924110,984
Arendal10,9600,9820,979
Kilde: KMD Utviklet av:Senter for økonomisk forskning (SØF)NTNU

Artikkeltags