To øl-gull til Salten

Erlann Eldorsen vant NM-pris for beste øl igjen.

Erlann Eldorsen vant NM-pris for beste øl igjen. Foto:

Artikkelen er over 10 år gammel

To saltdalinger og en bodømann brygger så godt øl at de gikk helt til topps i NM i hjemmebrygging.

DEL

Nesten 500 besøkende hadde mesterskapet som ble avviklet i Oslo sist helg.

Publikum fikk smake på de 33 typene og fikk anledning til å avgi stemme på hvilket øl de satte mest pris på.

Erlann Eldorsen fra Bodø hadde best øl i klasse mørk lager med sin "Smoke on the Water".

Børge Antonsen og Tor-Gunnar Andreassen fra Rognan imponerte også med topp-plassering i klassen øvrig lys ale med sin "Myra Wit". De fikk også tredjeplass i øvrig mørk ale med "Myra JuleAle".

150 forskjellige øl i ni ulike klasser, endte slik hos dommerne:

Lys lager:

1. Rune Arnesen og Ove Krokeide (Bergen) - "Holmen Graa Maibokk"

2. Tore Bjørgo (Asker) - "Pilsner IX"

3. Per Gulbrandsen (Ulset) - "Bohemian pilsner 2"

Mørk lager:

1. Erlann Eldorsen (Bodø) - "Smoke on the Water"

2. Jan Halvor Fjeld (Skien) - "Marsøl"

3. Tore Tverå (Ølen) - "Kveld i skuten"

Amerikansk lys ale:

1. Shea-Arne Engevik (Narvik) - "IPA of the Great Apocalypse"

2. Jan Halvor Fjeld (Skien) - "Speidel IPA 2010"

3. Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen (Oslo) - "Rug-APA"

Øvrig lys ale:

1. Tor G Andreassen og Børge Antonsen (Rognan) - "Myra Wit"

2. Øyvind Gulbrandsen (Kolsås) - "Garm ESB"

3. Tore Tverå (Ølen) - "Pale 1"

Porter og stout:

1. Jon Sandvik (Hakadal) - "Hake's Stout"

2. Egil Ovesen og Jan Magnus Dahle (Stavanger) - "Holmen Oatmeal Stout"

3. Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen (Oslo) - "Brown Porter"

Øvrig mørk ale:

1. Jan Halvor Fjeld (Skien) - "American Weastcoast Amber Ale"

2. Steinar Andersen (Andenes) - "Stjørdalsporter"

3. Tor G Andreassen og Børge Antonsen (Rognan) - "Myra JuleAle"

Imperial stout og sterk porter:

1. Tore Bjørgo (Asker) - "Royal Imperial Stout"

2. Øyvind Gulbrandsen (Kolsås) - "Garm Havrestout"

3. Brede Venås (Ålesund) - "Kokkens Stout"

Belgisk sterkt spesialøl:

1. Huub Huijs (Lora) - "Pius X"

2. Svein T Svendsen (Kristiansand) - "Den Mørke Abbedisse"

3. Håvard Syse (Lesja) - "JuleDobbel"

Øvrig sterkt spesialøl:

1. Jan Halvor Fjeld (Skien) - "Humlehelvete/Pliny goes to Telemark"

2. Lars Støre Gullichsen og Jørn Gunnarson Anderssen (Trondheim) - "#50"

3. Kai Berthelsen (Eydehavn) - "Eydehavner Sørlandssommer Spesial"

Vinnerne kunne motta premier fra utstyrs- og råvareleverandøren Petit Agentur A/S. De premierte fikk gavekort på 1.000, 800 og 500 kroner for henholdsvis 1., 2. og 3.-plass.

Publikumsfavoritt:

1. Andreas Hegermann Riis (Lørenskog) - "Helhvete"

2. Olav Martin Bråtveit og Sigmund Melberg (Hafrsfjord) - "All in 4U International Pale Ale"

3. Olav Martin Bråtveit og Sigmund Melberg (Hafrsfjord) - "Hulder Ale Versjon 3"

Etikettkonkurransen:

1. Solveig Nekstad Flem (Lørenskog) - "Helhvete"

2. Phonebooth Brewery (Skui) - "Jumping Dog ESB"

3. Stephan Brown og Carl Christian Engum (Oslo) - "Tacoma IPA"

NM i hjemmebrygging 2010 ble arrangert av Norbrygg.

Artikkeltags