Leserbrev Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Det er noe som skurrer. Norge er et lite land med en lang, lang kyst. Fordelingen er:
1. Hæren størst, med dårligst materiell.
2. Marinen, med nest dårligst materiell.
3. Luftforsvaret med best materiell, pr.i dag.
Hæren har opp igjennom tidene plassert sine folk i de mest bestemmende og strategiske plassene/ stillingene. Når forholdene er som de er i Forsvaret, hvorfor trapper en ikke ned hæren, og øker HV, med HV sine oppgaver og fokus?
Luft - hviklen oppgave har og vil luft egentlig makte, annet enn overvåking og avskjæring? Er et realistisk å tro noe annet? Hva trenger en av materiell til dette?
Hva med Marinen, er ikke kysten og det vi har å ta vare på der vel så viktig som land? Er det på tide å snu litt på det interne styrkefordelingen? Hvordan er styrkefordelingen i andre land, med lik fordeling kyst- og land-areal?
Etter litt fundering; har det vært rett å bruke så mye av resursene på luft, når en ikke har økonomi til resten? Dette må være gal styring, og det verste av alt; dette har FFI påpekt,for lenge siden.
Så da blir spørsmålet: Når våkner vi og hva gjør vimed dette?