Våren 2018 ble bodøværingen Maya Sol Sørgård valgt som ny leder i Velferdstinget i Oslo og Akershus. Sørgård er folkevalgt for Arbeiderpartiet i Bodø bystyre og har tidligere studert på Nord universitet. I tillegg til å være leder i Velferdstinget, sitter hun også i sentralstyret til Norsk studentorganisasjon (NSO).
Nå er det klart at 22-åringen er den andre kandidaten som melder seg på i kampen om å bli ny leder i NSO. Det melder nettavisen Khrono.
Sørgård legger derimot ikke skjul på at hun har vurdert å stille som kandidat lenge, og at hun kan passe som leder i organisasjonen.
– Jeg mestrer lederrollen, og det er som leder jeg vil kunne gjøre mest for studentene. Andre vil kunne gjøre en bedre jobb enn meg som spesifikke fagpersoner. Jeg trives med å se de store linjene, sier hun til Khrono.
Bodøjenta har også erfaringer fra tidligere lederverv. Som leder i Velferdstinget representerer hun 25 institusjoner i Oslo og Akershus.
– Jeg representerer jo både offentlige og private, med forskjellige interesser, prioriteringer, og utgangspunkt. Det er fin trening til et nasjonalt lederverv. I møte med politikere og andre interessenter er det også greit å ha noe erfaring fra partipolitikk, fordi jeg vet hvordan politikere tenker og hva som får dem til å lytte, fortsetter Sørgård til nettavisen.
Maya Sol Sørgård har tidligere vært svært aktiv i lokalpolitikken i Bodø, og ble valgt inn i bystyret i 2015. Sørgård var også konferansier da fakkelstafetten gjestet Bodø i forkant av ungdoms-OL på Lillehammer i 2016.
Norsk studentorganisasjon er en nasjonal interresseorganiasjon som jobber for en bedring av studentenes rettigheter. Som leder for NSO har en ansvar for Norges 280.000 studenter.
