...
Språkbytte. Aps nestleder, Helga Pedersen, vil bytte ut nynorsk med samisk. Foto: NN

- Ett språk er nok

Over 60% av ANs lesere vil verken ha samisk eller nynorsk i skolen. Les reaksjonene og ta del i debatten etter at Aps nestleder, Helga Pedersen, vil at elever skal kunne velge samisk framfor nynorsk.

Publisert 10.02.2012 kl 18:39 Oppdatert 10.02.2012 kl 20:35

Tips en venn på e-post:


Aps nestleder, Helga Pedersen, vil at alle elever i samiske områder skal kunne velge samisk fremfor nynorsk.

Hva mener du? Delta i debatten her.

Her er noen av reaksjonene fra ANs lesere.

- Arne E.

"La elevene lære ett språk skikkelig,og de fleste steder i landet vil dette være bokmål. Både Nynorsk og Samisk bør det være mulig å lære som valgfag, der det måtte være stor nok interesse for det."

- Lura

"Helga Pedersen er latterlig i sitt forslag! Ser for meg hvor fornøyd alle elever i ny-norsk-talende distrikter blir ! De får nok bruk for det samiske språk i hverdagen ,vil jeg tro? ! Norsk riksmål,som det kalles,er det som er norsk i skolene,alt annet er dialekter etter min mening.Men ,bevares,er det noen som vil fordype seg i enkelte dialekter ,bør de vel ha muligheten til det."

- Gunnar

"Nei til samisk og nynorsk, kun bokmål i skolene. Hvis noen vil lære seg samisk og/eller nynorsk så får det være valgfag."

- Roger H.

"Dette måtte jo selfølgelig komme fra arbeiderpartiet,hadde det vært 1 april kunne man nesten tro at det var en April spøk,men neida,fult alvor.nå er ikke jeg noen tilhenger av norsk sidemål heller,men det er ikke sagt med det at vi så absolutt må ha et sidemål.Få heller innført flere timer i grunnskolen med norsk bokmål.enda er det noen som går ut av grunnskola uten å kunne lese eller skrive.Er jo bare redd for at vi får enda flere som vil slite faglig vist samisk skal innføres som et obligatorisk fag.La heller samisk være et valgfag i skolen."

Hva mener du? Delta i debatten her.

Mest lest nå

...

Kjell (74) kjørte 530 mil på scooter

Bil De fleste av oss tar flyet når vi skal fra Gran Canaria til Bodø. Kjell Hansen (74) valgte å kjøre scooter. Les mer

...

Sjekk den haien!

Nyheter Garnfisker Harald Nordhaug fikk virkelig storfangst da han dro garnene.
Les mer

Slaget om kampflyene

...

Rystende rapport fra lukket møte

Nyheter Det var ikke uten grunn at media ble kastet på gangen da statssekretær Roger Ingebrigtsen den 26. mars møtte de ansatte ved Bodø hovedflystasjon. Les mer

...

Fullt av trafikkfeller

Nyheter Responsen fra leserne lar ikke vente på seg: Det finnes nok av trafikkfeller i Bodø og omegn. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.