...
Foto: Helge Grønmo

Årets lutefisk fra Værøy

Det ble to ganger Værøy på pallen da eksportutvalget for fisk kåret årets lutefisk.

Aleksander Ramberg E-post
Publisert 13.10.2011 kl 21:51 Oppdatert 13.10.2011 kl 21:57

Tips en venn på e-post:


I forrige uke samlet Eksportutvalget for fisk (EFF) fire smaksdommere hos Kulinarisk Akademi for å smake på årets lutefisk, torsdag kom resultatet på trykk i VG som en smakstest.

I alt 15 produsenter hadde sendt inn sin lutefisk til arrangementet, og dette er flere enn noen gang tidligere.

1. og 3. plass til Værøy-produsenter

I følge juryen var det svært jevnt i toppen.

Men de tre produsentene som utmerket seg spesielt var Brødrene Andreassen fra Værøy i Nordland på første plass, Ivan Lorentzen Fiskeforretning på Brensholmen i Troms fikk 2. plassen, og på en god tredje plass: Brødrene Berg - også de fra Værøy.

- Veldig god smak og lukt, og flott konsistens. Samtidig er dette en fisk også for viderekommne, heter det i juryens begrunnelse til 1. plassen.

Hederlig omtale

I tillegg fikk fem produsenter hederlig omtale av juryen, deriblant Brødrene Astrup Andreassen fra Værøy og MaxMat fra Bodø.

- Flott flaking, veldig god lukt. Fast men samtidig noen grøtete partier. Veldig mild på smak, heter det i dommen fra juryen på lutefisken fra MaxMat.

Juryen bestod av Jørn Lie ved Restaurant Gamle Raadhus, butikksjef Yvonne R. Steffensen hos Dragøy Fisk i Tromsø, TV-2 kokk Wenche Andersen og hoveddommer Harald Osa, som er kokk og leder av stiftelsen Norsk Matkultur

Mest lest nå

...

Mistet bevillingen

Kultur Kafé Kafka har mistet skjenkebevillingen for to uker. Les mer

...

Samler flyene i vest

Nyheter Vil løse alle behov, mener ordfører Ole Hjartøy. Les mer

...

Flere tips i voldtektssaken

Nyheter - Jeg kan bekrefte at vi har fått flere tips i den siste voldtektssaken. Les mer

...

Klar for Paradise

Kultur Single Alina Lapteva (23) fra Narvik kommer på norske TV-skjermer i mars. Se bildene av alle deltakerne. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.