Nordlandssykehuset HF anker ikke dommen i ambulansesaken.
Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!
Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!| I dag | I morgen | |||
| Bodø | 7.5° | 10.0° | ||
| Fauske | 6.1° | 9.0° | ||
| Rognan | 6.4° | 8.7° | ||
| Ørnes | 6.7° | 8.4° | ||
| Værøy | 7.8° | 8.5° | ||
| Leknes | 7.2° | 8.4° | ||
| Svolvær | 7.4° | 9.0° | ||
| Narvik | 5.3° | 7.2° | ||
| Oppeid | 6.7° | 8.1° | ||
| Publisert 21.06.2010 kl 09:52 Oppdatert 21.06.2010 kl 10:18 |
26.mai falt dommen i Salten tingrett, hvor tre ambulansearbeidere ble oppsagt.
Les også: Sparket etter fysiske tester.
Retten slår fast at det overfor ambulansearbeidere må kunne stilles krav om fysisk og psykisk egnethet til utførelse av jobben.
Ikke tilstrekkelig
Et visst generelt styrke- og kondisjonsnivå er nødvendig. Retten konkluderer imidlertid med at kondisjon alene ikke er et tilstrekkelig kritierium for å slå fast at personalet kan utføre sitt arbeid tilfredsstillende, heter det i pressemeldingen fra sykehuset.
- Vi har fått gjennomslag for det som var viktig for oss: nødvendigheten av å stille fysiske krav til ambulansearbeidere. Dommen konkluderer med at dette er nødvendig for å sikre at personellet har tilstrekkelig kompetanse til å ivareta pasienters og medansattes sikkerhet ved ambulanseoppdrag, sier direktør i Nordlandssykehuset HF, Eivind Solheim.
Nordlandssykehuset har stått overfor valget om å videreføre dette arbeidet i egen regi gjennom anke, eller søke å engasjere sentral helsemyndighet i arbeidet med sikte på etablering av nasjonale standarder og retningslinjer.
Avventer
Nordlandssykehuset har i kontakt med Helse- og omsorgdepartementet fått tilbakemeldt at Helsedirektoratet nå vil bli bedt om å starte et arbeid med sikte på å etablere nasjonale retningslinjer.
Nordlandssykehuset anser dermed at det nå er riktig å avvente den sentrale oppfølgingen. Nordlandssykehuset har forventing om at dette arbeidet vil gi et resultat i samsvar med den intensjon foretaket har hatt i saken.
Nordlandssykehuset har på denne bakgrunn besluttet ikke å anke dommen.
Les også: Knusende seier i lagmannsretten.
Kalenderen fra nordlending.no | ||
Stians HESA-blogg | ||
Siste kommentarer