I Sørfold satser de på sine egne artister under Kraftfestivalen. – Nasjonalparken stiller med natur. Så kan vi stille med kultur, sier Sveinar Aase.
Se bildeserie
De fleste sommerfestivalene i Norge henter inn trekkplastre fra fjern og nær. Kraftfestivalen har en annen filosofi. Selv om ikke alle er bosatt der, kommer de fleste som skal opptre fra Sørfold.
– Festivalen er et utstillingsvindu over det vi produserer lokalt. Slik skiller vi oss fra en del andre. Vi kunne sikkert ha fått Hellbillies til å spille, men i stedet henter vi inn profesjonelle artister som kommer fra Sørfold, sier Sveinar Aase.
Mange aktører
Aase var svært delaktig i åpningen av Kraftfestivalen i Røsvik lørdag. Den bestod av to forestillinger, hvor den ene var en del av åpningen av Sjunkhatten nasjonalpark. Til nasjonalparkåpningen var det skrevet fire nye verk.
Barn fra hele Sørfold deltok med sang, dans, skuespill og flotte kostymer. Inne i brygga stilte skoleelever ut kunstverk.
Sangria og barnekoret fra Røsvik skole stod for kormusikken. Straumen skole- og ungdomskorps hadde med seg blåsere, trommeslagere og drillkorps.
Eirin Edvardsen var både sanger og historieforteller, og i spissen for en fantastisk framføring av den samiske skapelsesberetningen.
Fjorden som scene
Distriktsmusikerne Sveinar Aase, Ole Anders Seines og John Kristian Karlsen har spilt sammen i ti år, og bidro sammen med mange andre med nydelig musikk på en like vakker scene.
– Vi har lagt mye i hele scenografien. Her har vi fått fjorden som en del av scenebildet, sier en fornøyd kultursjef i Sørfold, Bente Braaten. I forkant var hun veldig spent på været, men på lørdag hadde hun maks flaks.
– Dette var det eneste væravhengige arrangementet under Kraftfestivalen. Ingenting vil utgå hvis det blir regn, forsikrer Braaten.
Flere bygder
Arrangørene tar høyde for den svært spredte befolkningen i kommunen. Det er forestillinger og aktiviteter blant annet i Straumen, Mørsvik og en tunnel i Kobbelv.
– Det er ikke vanskelig å få folk til å komme selv om avstandene er store. Det er om å gjøre å få folk til å krysse bygdegrensene, sier Bente Braaten.