Her roter russen det til for flaggborgen i borgertoget i Bodø. – Jeg trodde hauet skulle ramle av, sier fanebærer Odd Horsdal.
Hva mener du om russens oppførsel? Si din mening
Veteranen i Nyholms Skandses Compagnie, bar fanen og ledet flaggborgen i borgertoget. Men etter en stund visste han ikke sin arme råd på grunn av russen.
– De holdt et s ... liv, og jeg synes dårlig om det. De holdt et slikt spetakkel at jeg var døv da jeg kom hjem, sier han.
Stunt.
Før borgertoget hadde russen sendt ut meldinger til samtlige russ om et hemmelige stunt de skulle utføre. Meningen var at de kun skulle gå mot toget, men etter hvert ble det kaos da russen rotet seg inn i hele borgertoget.
Flaggbærer Odd Horsdal mener man skal være tolerant overfor russen, men påpeker samtidig at de har sin plass i toget. Og det er bakerst.
– En stund trodde jeg hauet skulle ramle av, og for publikum ble det hele litt ødelagt, mener han.
– Men jeg har jo også vært ung en gang, men da var strammere tøyler, legger han til.
Rystet politi.
Politiet er heller ikke nådig mot russestuntet i toget.
– Vi er meget skuffet over russens oppførsel i årets borgertog. Det står tusenvis av feststemte mennesker langs ruten, og venter på en feiring i tradisjonell stil. Så tar altså russen helt over og trenger seg inn i forkant av toget og en rekke andre steder. Dette tar fullstendig fokus fra det som ellers ville blitt en verdig og høytidelig markering av nasjonaldagen, sier operasjonsleder Tom Ove Hammer ved Salten politidistrikt.
Skal evaluere.
Leder Ola Smeplass (Sp) lover at 17. maikomiteen skal evaluere hendelsen, så får de se om de skal gjøre noe til neste år.
– Flere reagerte på det som hendte. Det tar bort litt av verdigheten, spesielt når de er inne i flaggborgen. Flere av bystyremedlemmene reagerte også.
– Det var uheldig. Det handler om å vise respekt for andre i toget, sier Terje Cruickshank (V).
Ordfører Odd-Tore Fygle medgir at russen flere ganger var borte hos ham.
– I utgangspunktet skal vi være tolerante, men på den annen side tror jeg mange setter pris på at russen presenterer seg samlet, sier Odd-Tore Fygle.
– Jeg tror russen også må tenke seg litt om, legger han til. Og mener det hadde vært på sin plass at de uttrykte seg litt mer samfunnskritisk i toget, eller uttrykker seg på en humoristisk måte.