...
Slik så det ut på Skansholmen ved Bodøsjøen onsdag formiddag. Foto: Tom Melby

Melder -35 grader i Salten

På kvelden lille julaften og natt til julaften kan temperaturen i Salten komme ned i -35 grader. Allerede fryser vannrørene.

Se vinterbilder fra Salten.

Trude Landstad E-post
Ole-Andreas Pedersen E-post
Publisert 23.12.2009 kl 11:30 Oppdatert 23.12.2009 kl 14:26

Tips en venn på e-post:


I alle fall om man ser på den effektive temperaturen, som ser på sammenhengen mellom den reelle temperaturen og vindstyrke.

Under 20 minusgrader i Bodø

Mange i Salten våknet om til en bitende kulde lille julaften, og det blir ikke noe bedre fram mot julaften. I Bodø ble for eksempel temperaturen målt til -10 grader onsdag formiddag. Kombinert med en vindstyrke på liten kuling, som vinden ble målt til på Bodø lufthavn, gir dette en effektiv temperatur på -21 grader.

Og i følge vakthavende meteorolog, Vidar Eng, ved Meteorologisk institutt i Tromsø blir det enda kaldere fram mot julaften.

- På ettermiddagen lille julaften øker vinden til stiv kuling, og utpå kvelden lille julaften og natt til julaften melder vi sterk kuling. Kombinert med den temperaturen vi har, tilsvarer den 23 kuldegrader i effektive temperatur, sier Eng til an.no.

Men han stopper ikke på -23.

Kaldere i indre Salten

- På indre strøk meldes det om en reell temperatur på -15 grader til kvelden. Nå er det usikkert hvor sterkt den austlige vinden tar enkelte steder i innlandet, men hvis vinden kommer opp i sterk kuling også der, så snakker vi om temperaturer på ned mot -35 grader,sier Eng.

Han anslår at østavinden vil ta best i området Sulitjelma - Fauske - Bodø.

Foruten den sterke vinden lille julaften og tidlig på dagen julaften, melder meteorologen om mer behagelig vær de nærmeste dagene.

- Julaften kommer vinden etter hvert ned på frisk bris, og det blir mye pent vær. I dagene som kommer, blir det ikke noen vindøkning. Det ser ut til å bli fralandsvind og lite nedbør - til og med 4.juledag. Temperaturen vil øke noe, avslutter Vidar Eng.

Frosne rør

Ikke så rent få bodøværinger fikk seg en lite hyggelig overraskelse da de skrudde på springen lille julaften. Både hos Oras Nordland AS og Nilsson AS kom det oppringninger om frosne vannrør.

– Det begynner å bli en del telefoner om det, ja, sier serviceformann Dagfinn Andreassen hos Nilsson.

Når det er såpass kaldt, kombinert med vind og nesten ikke snø, er det været for frosne rør. Ikke bare er det verst tenkelige tidspunkt å stå uten vann. Det koster også fort noen tusenlapper å få rørene tint opp igjen. Så er det bare å håpe at de ikke har sprukket.

– Kobberrør som fryser, kan lett sprekke, sier John Håkon Eilertsen, serviceleder hos Oras Nordland.

Rørene fryser både ute og inne. Krypkjellere er utsatt.

– Folk ringer jevnt og trutt nå, både fra bolighus og blokker, sier han.

Andreassen hos Nilsson anbefaler folk å ikke lukke dørene til alle boder og kjellerrom – som man gjerne gjør for å beholde varmen i huset.

– I slike rom ligger det gjerne vannledninger, og da bør man heller tilføre varme for å sikre at de ikke fryser.

Effektiv/følt temperatur:

Temperatur luft --->

5

0

-5

-10

-15

-20

Svak vind (3 m/s)

3

-3

-9

-15

-21

-27

Lett bris (6 m/s)

1

-5

-12

-18

-24

-31

Laber bris (9 m/s)

0

-7

-13

-20

-26

-32

Frisk bris (10,5 m/s)

0

-7

-14

-20

-27

-33

Liten kuling (13,5 m/s)

-1

-8

-15

-21

-28

-35

Stiv kuling (16,5 m/s)

-2

-9

-15

-22

-29

-36

Sterk kuling (19,5 m/s)

-2

-9

-16

-23

-30

-37

Liten storm (22,5 m/s)

-3

-10

-17

-24

-31

-38

Mest lest nå

...

14-åring på byen

Nyheter Bursdagsfeiring, lekeslossing og 14-åring på byen. Det var bare noe av det som preget Saltenpolitiets natt til Lørdag. Les mer

...

– Ikke plasser oss i ødemarka

Nyheter Rusmisbruker Inger-Marie (29) er positiv til det nye bofellesskapet som planlegges i Årnesveien i Rønvika. Hva mener du om bofellesskapet som planlegges? Les mer

...

Hjemmefest over styr

Nyheter Det lønner seg ikke å ha hjemmefest. Spesielt ikke når det kommer noen som ikke er invitert. Les mer

...

Bråk på Ørnes

Nyheter Natt til lørdag måtte politiets patrulje til Ørnes to ganger. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.