...
Foto: ANB

Departementet bekrefter rakettmiss

Forsvarsdepartementet i Russland bekrefter nå offisielt mislykket rakettoppskyting.

Publisert 10.12.2009 kl 16:44 Oppdatert 10.12.2009 kl 16:47

Tips en venn på e-post:


Torsdag kom den offisielle bekreftelsen fra det russiske Forsvarsdepartementet om at en prøveutskyting av et interkontinentalt missil av typen Bulava i morgentimene onsdag var mislykket.

Det melder nordlys.no.

Oppskytingen foregikk fra atomubåten "Dmitrij Donskoj", melder det russiske nyhetsbåret RIA Novosti og henviser til det russiske Forsvarsdepartementets pressetjeneste. De to første stadiene av utskytingen foregikk normalt, men det oppsto et teknisk problem i den tredje og avgjørende fasen.

Det førte til at raketten eksploderte. Det er uklart om den eksploderte av seg selv, eller om det russiske forsvaret detonerte den selv da det gikk galt.

Måtte gå av

Forsvarsdepartementet bekrefter at det var ustabil drift av motoren i tredje fase som var årsaken til den mislykkede oppskytingen som fikk det fantastiske "lysshowet" over Nord-Norge som utilsiktet bieffekt.

Stoff om hendelsen er blant det mest populære på internett akkurat nå, og "Norway" er blant de heteste temaene på sosiale nettsteder som Twitter. Årsaken er raketteksplosjonen og Obama-besøket.

Dette var den 12. prøveoppskytingen av de nye Bulava-missiliene. Bare fem av dem har vært vellykket, noe som har ført til at sjefsingeniøren for prosjektet har måttet gå av, melder russiske medier.

Den offisielle bekreftelsen fra det russiske Forsvarsdepartementet bekrefter hovedteorien til norske sivile og militære eksperter om at lysfenomenet skyldtes en mislykket russisk rakettoppskyting. På forhånd var det gått ut varsel, både på radio og via internett, til fartøyer i Kvitsjøen om forbud mot ferdsel i det aktuelle området mellom kl. 02 og kl. 09 onsdag 9. desember. Dette på grunn av prøveoppskyting av raketter.

Forsvaret vil undersøke

– For oss er det helt dagligdags at det foregår våpentesting og utprøving i dette området. Det spesielle er at dette var veldig synlig, noe som kan bety at det var en uttesting som ikke gikk som planlagt, sier senior talsmann, oberstløytnant John Espen Lien ved Forsvarets operative hovedkvarter til Nordlys.

Kjendisastronom Knut Jørgen Røed Ødegaard har studert det spektakulære bilde- og videomateriale nøye i går, og er sikker i sin sak.

– Det er helt tydelig at fenomenet kommer nedenfra på russisk område. Jeg er derfor helt sikker på at det er rakett som har kommet ut av kontroll i atmosfæren, sier Ødegaard.

– Det blir litt som en nyttårsrakett der styrepinnen faller av. Den vil ofte havne i en spiralbevegelse. Det var uansett et fantastisk spektakulært syn, og ikke noe som bør bekymre oss spesielt. At russerne trener og øver er jo ikke noe nytt, sier Pål Brekke, seniorrådgiver ved Norsk Romsenter.

Prøver ut nye våpen

Russland har hatt store problemer med prøveskytingen av de nye Bulava-missilene som etter planen skal være fullt operative i 2010. John Espen Lien i Forsvaret viser til åpen informasjon på wikipedia.org om de nye missilene.

Der går det fram at det ikke er noen vanlig nyttårsrakett som eksploderte i går. Et Bulava-missil veier 36,8 tonn, er 11,5 meter lang uten stridshode, og har en rekkevidde på 8000 kilometer. Statsminister Putin har hevdet at missilet vil være i stand til å trenge gjennom alt av eksisterende antirakett-systemer.

Forsvaret vil nå analysere eksplosjonen i går morges.

– Bulava er en mulig kandidat, sier John Espen Lien.

Lien vil ikke gå i detalj på hva slags informasjon Forsvaret sitter på.

Lysfenomen også i november

Også natt til 1. november i år var et lysfenomen synlig over store deler av Nord-Norge. Den gangen skyldtes det en oppskyting av et såkalt Sineva-missil fra atomubåten «Bryansk» i Kvitesjøen, ifølge BarentsObserver. Nordlys var også i kontakt med den russiske ambassaden i går, men presseattaché Vladimir Isopov kunne opplyse at ambassaden ikke hadde noen informasjon om raketteksplosjonen i går.

Mest lest nå

- Mye positivt å ta med seg

Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!

Se kampreferat fra treningskampen her. Les mer

...

– Barnet kan bli knust

Bil – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

Sirkus Eliassen med ny låtvideo

Kultur Torsdag ettermiddag var det opptak til videoen som skal promotere den nye låten til Sirkus Eliassen - ”Æ vil bare dans”.

Se bildeserier og video Les mer

...

Nektet adgang til Ørland-MGP

Nyheter Basesjef Tom Guttormsen på Ørland Hovedflystasjon brukte militær makt mot ørlandordfører Hallgeir Grøntvedt. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.