Personer med eggallergi kan få vaksine

Personer med sterk eggallergi kan nå få tilbud om vaksine mot influensa A(H1N1) i Bodø.

Publisert 30.11.2009 kl 21:08 Oppdatert 30.11.2009 kl 21:08

Tips en venn på e-post:


Fastlegene må henvise aktuelle pasienter til vurdering for eggfri vaksine av legespesialist ved Nordlandssykehuset. Svært få antas å ha en så alvorlig eggallergi at dette er aktuelt.

- Personer regnes å ha sterk eggallergi dersom de har reagert med anafylaktisk sjokk etter å ha spist egg i ren form eller matvarer som inneholder egg, eller etter vaksinasjon med eggbasert vaksine, sier Kai-Brynjar Hagen, smittevernlege i Bodø kommune.

Nasjonalt folkehelseinstitutt antyder at det finnes inntil 1000 personer i Norge som har så sterk eggallergi at de ikke kan benytte den vaksinen som resten av befolkningen får (Pandemrix).

Mest lest nå

- Mye positivt å ta med seg

Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!

Se kampreferat fra treningskampen her. Les mer

...

– Barnet kan bli knust

Bil – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

Sirkus Eliassen med ny låtvideo

Kultur Torsdag ettermiddag var det opptak til videoen som skal promotere den nye låten til Sirkus Eliassen - ”Æ vil bare dans”.

Se bildeserier og video Les mer

...

Nektet adgang til Ørland-MGP

Nyheter Basesjef Tom Guttormsen på Ørland Hovedflystasjon brukte militær makt mot ørlandordfører Hallgeir Grøntvedt. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.