Rettssak. Tidligere ordfører Svein Benoni i Steigen har selv mange private andeler i Nord-Salten Kraftlag og er blant forkjemperne for at denne gruppen skal få et annet økonomisk oppgjør enn det de er tilbudt. Foto: Øyvind A. Olsen

Thon støtter søksmål

Nord-Salten::Med økonomisk støtte fra forretningsmannen Olav Thon går nå private andelseiere i Nord-Salten Kraftlag til gruppesøksmål mot selskapet.

AN på PDF

Beste båtfører

Er menn bedre båtførere enn kvinner?

Ja, selvfølgelig
Nei, men de tror det
De er like gode

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 794

Ev 6 Majavatn - Korgen
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke, stedvis bart i spor.
Ev 6 Majahaugen - Flyum
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 25 minutter, redusert framkommelighet, manu...
Ev 6 Korgen - Bolna
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke, stedvis bart i spor. Fare for elg.
Ev 6 Dunderlandsdalen
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, stengt i korte perioder, manuell dirigering og innsne...
Ev 6 Sørelva - Fauske
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke, stedvis bart i spor. Fare for reinsdyr.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Været
  i dag i morgen
Bodø   0.8°   -0.5°
Fauske   0.1°   -2.1°
Rognan   -1.1°   -4.0°
Ørnes   0.6°   -0.6°
Værøy   2.4°   0.7°
Leknes   1.5°   -0.2°
Svolvær   0.8°   -0.2°
Narvik   -2.0°   -2.6°
Oppeid   0.7°   -0.6°

Stylistaz-bloggen

Tina Andersen og Camilla Kristiansen gir deg sine beste tips i BodøPuls!

Øyvind A. Olsen

Publisert 11.11.2009 kl 23:00 Oppdatert 12.11.2009 kl 10:38

Tips en venn på e-post:

Foto: Øyvind A. Olsen

Hensikten er å få utbetalt det de mener andelene deres er verd nå som NSK skal omdannes til aksjeselskap.

Tidligere ordfører i Steigen, Svein Benoni, har betegnet det som "Norgeshistoriens største ran" at andelseierne bare er tilbudt å få tilbake den samme hundrelappen som ble betalt for andelsbevisene fra 1946 til 1966. Benoni har gjort det klart at andelseierne ikke kan akseptere et slikt oppgjør. Han mener hver andel har en verdi på mellom 15.000 og 17.000 kroner.

Forretningsmann Olav Thon reagerer også på det som er i ferd med å skje og har på oppfordring bidratt med 50.000 kroner for å støtte gruppesøksmålet økonomisk.

Advokat Christian Aubert representerer de private andelseierne. Han opplyser til AN at Olav Thon selv ikke har noen interesser i saken, men at han har lyst til å hjelpe de private andelshaverne.

Sympati. Aubert representerer Thon i en rekke saker.

– Ved en anledning kom vi i snakk om hva som var i ferd med å skje i forbindelse med omdanningen av NSK fra andelslag til aksjeselskap. Thon ble engasjert, satte seg inn i saken, og syntes måten de private andelseierne ble avspist på, var for ille, opplyser Aubert.

– Selv om Olav Thon-gruppen ikke har interesser i denne saken, føler jeg en sterk sympati for de mennesker som for titalls år siden investerte sine sparepenger som i dag tvangsutløses til en symbolsk sum, kommenterte Thon da ha ga sitt bidrag. Han utfordret samtidig andre til å støtte den forestående rettslige prosessen økonomisk.

God sak

Advokat Christian J. Aubert har engasjert seg i saken fordi han har familie og venner på Hamarøy med andelsbrev i kraftlaget. Advokaten er ikke i tvil om at de private andelseierne har en god sak.

– Det har de fordi det er anslått at hver andel har en regnskapsmessig verdi på mellom 15.000 og 17.000 kroner. Dersom det ikke blir tatt hensyn til dette, vil det innebære at noen overtar andres andeler for bare 100 kroner. Det er å behandle eiere forskjellig. Da Kjell Inge Røkke ble beskyldt for å gjøre det samme, var det mange på høyt nivå som ble rasende, påpeker Auberge.

– Hvor mange av de private andelseierne står bak søksmålet?

– Det omfatter egentlig alle, men vi må på en eller annen måte få registrert alle som ønsker å være med på dette. Vi er også avhengig av å få finansiert søksmålet, sier Aubert.

Han oppfordrer de som har private andeler til ikke å løse disse inn for 100 kroner.

– De som allerede har gjort dette, bør kreve andelene tilbake, anbefaler han.

Alvorlig skadet i scooterulykke

Nyheter En mann i tjueårene fra Lønsdal i Saltdal fikk alvorlige skader i en scooterulykke i Dunderlandsdalen. Politiet kan foreløpig ikke si noe om årsak til ulykken. Les mer

Fikk fly fra vulkanøya

Nyheter Fremskrittspartiets stortingsrepresentant Kenneth Svendsen er en av dem som er berørt av vulkanutbruddet på Island. Sent søndag kveld fikk han fly hjem. Les mer

Forbannet etter nye bom

Sport Alexander Os var mektig forbannet på seg selv etter at han rotet bort muligheten til å havne på pallen i Holmenkollen.

Se videointervju Les mer

Test-Saab på Bodø-besøk

Bil Saab-konsernet har berget seg unna konkurstrusselen, og kjører fortsatt tester på nylig lanserte 9-5.

Se bildene av 9-5 på Bodø-besøk Les mer

Glimtseier i Nordlandshallen

Glimt Glimt vant fortjent 1-0 over Harstad IL i søndagens treningskamp i Nordlandshallen.

Sjekk kampreferat her Les mer

AN Bil

Pupper og powertools

Bil – Klart du kan få se pauserommet vårt, men det er dårlig med nakne damer der hvis det er det du ser etter. – Selvfølgelig er det pupper vi er på utkikk etter!

Se bildene fra pauserommene Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Beiarn  Bodø  Fauske  Gildeskål  Hamarøy  Hemnes  Lødingen  Meløy  Nesna  Rødøy  Røst  Saltdal  Steigen  Sørfold  Tysfjord  Værøy 

Se våre bildeserier

Galleri Nordland mars

Se flere galleribilder her

Se bildene

Babybilder uke 10

Årets første båtmesse

Bård Eker avduket blant annet en helt ny Hydrolift under messen "Sjøen for alle" på Lillestrøm.

Se mange båtnyheter her

Brøytebilder

BHK-Stord

Trangt for gigant

Det gjelder å ikke skrape opp cruiseskipet til 5,3 milliarder kroner. Sjekk hvordan det gikk.

Se bildene her

Brudebilder februar

Lesernes kjæledyr

Send inn ditt bilde til nett@an.no

Se alle bildene

Lesernes vinterbilder

Terningkast: 4

Trivelig stund med fatter'n

Film Menns roller berettes på lattermildt og litt forglemmelig vis.

Se klipp fra filmen Les mer

Terningkast: 5

En merkelig film

Film «En ganske snill mann» er en film du blir både trist og fnisete av. En merkelig film, og litt for lang.

Se klipp fra filmen Les mer

Stjernene i kø for Død Snø

Film Først uttrykte Quentin Tarantino sin begeistring overfor News On Request-produksjonen "Død Snø". Nå henger nok en stjerneregissør seg på bølgen. Les mer

KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Oversikt over alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

ANNONSER:

Telefon: 75 50 00 00
E-post: annonse@an.no
Bestill rubrikkannonse
Se oversikt over salgskonsulenter

KUNDESENTER:

Abonnement
AN Bonus
Kjøp PDF

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen

Redaktøransvar