Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Video av fyrverkeri

Slik ble Leif Torrissen feiret da han rundet 80 år. Mobilvideo: Pål Guttormsen

Fyrverkeri av en 80-årsdag

Slik kan det se ut i Bodø havn når det skal feires en 80-årsdag. Se bildeserie og video.

Pål Guttormsen E-post
Publisert 26.10.2009 kl 19:27 Oppdatert 26.10.2009 kl 19:48

Tips en venn på e-post:

...
Fyrverkeriet lyste opp havna i Bodø mandag kveld. Foto: Pål Guttormsen
...
Leif Torrissen bygde opp Bodø Sildoljefabrikk. Foto: Avisa Nordland

Fyrverkeribilder fra Burøya

...

Leif Torrissen rundet 80 år og det ble feiret med raketter. Alle foto: Pål Guttormsen

Se bildene

Anledningen var feiringen av mangeårig sjef og tidligere disponent på Bodø Sildoljefabrikk, Leif Torrissen.

Han rundet 80 år mandag og klokken 18.30 smalt det raketter i flere minutter fra sildoljefabrikken på Burøya.

På toppen

Torrissen er fortsatt styremedlem i sildoljefabrikken og står med 8,26% av aksjene. 80-åringen har også 10,44 prosent i Torrissen Hotell.

Pensjonisten har vært på både formue- og inntektstoppen i Bodø i mange år. I fjor hadde Torrissen ei skattbar inntekt på drøye 2,7 millioner kroner og ei formue på 26,5 millioner. 80-åringen betalte over én million kroner i skatt.

Torrissen-familien kjøpte Bodø Sildoljefabrikk for fire millioner kroner i 1965.

- Pengene har jeg tjent i arbeidshyre. De fleste i slekta er glad i å jobbe. Vi lever for å arbeide, vi arbeider ikke for å leve. Da jeg fylte femti lovte jeg kona at jeg skulle trappe ned, men dessverre gikk det motsatt. Det har vært så mye med fabrikken. Og hvis telefonen ringer når jeg ligger i badekaret, så drar jeg ut, jeg blir ikke sur av den grunn. Ikke n dag har jeg vært lei! Om de ringer om lossing, så, nei, jeg vet ikke hva lei er, uttalte Leif Torrissen i et intervju med Nordland Framtid i 1998.

Burøylukta

Burøya har vært Torrissens baby i fire tiår. I det samme intervjuet uttalte han at han var lei alt styret om den mye omtalte Burøylukta:

- Hadde jeg vært svak psykisk så hadde jeg hatt fast rom på NPS for flere år siden. Da ville jeg ha bukket under. Jo mer klager det har vært, jo mer har vi satset. Jeg ønsker jo ikke å være til forargelse for byens befolkning. Folk tenker ikke på hva fabrikken faktisk har betydd for byen, hva mannskapet i båtene legger igjen på restauranter, kino, butikker og drosjer. Du så Netto på kaia, de tjente grassat en periode. Og for ikke å snakke om alle mannfolkbladene kioskene har solgt!

Mest lest nå

...

Frøs i hjel

Nyheter Obduksjonsrapporten viser at 79-åringen frøs i hjel. Nå vil familien forfølge saken. Les mer

...

Navnet er frigitt

Nyheter Politiet har nå frigitt navnet på den omkomne etter bilulykken i Flakstad tirsdag kveld.
Les mer

...

16-åring omkommet

Nyheter En person omkom og en person er hardt skadd i ei trafikkulikke på E10 i Flakstad. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.