Saltdal::Hyttenaboene fant bjørnespor og avføring fra bamsen bare 15 meter fra hyttene i Skaiti.
– Jeg syns det er litt skummelt at en så stor bjørn beveger seg så tett inntil hus og hytter i Skaiti, sier Sigbjørn Nystad fra Fauske som tok bilder av bjørnesporene og tok vare på avføringen de fant da de fulgte etter bjørnen.
Fulgte etter. Det var Arnhild Bjørnstrøm som fant de ferske sporene i nysnøen på vei ned fra hytta. Ektemannen Tore Bjørnstrøm meldte fra til hyttenabo Sigbjørn Nystad som tror det er en ren tilfeldighet at alle de involverte har "bjørn" i navnet.
– Det snødde natta i forveien så bjørnen må ha vært her torsdag formiddag. Vi fulgte etter sporene som gikk inn i et plantefelt. Der fant vi avføringen som nå skal leveres til SNO som ønsker å få etterlatenskapene DNA-testet.
– Vi tok ikke sjansen på å følge etter bjørnen inn i plantefeltet. Det er trolig på leting etter hiplass for vinteren og neppe særlig samarbeidsvillig, tror Sigbjørn Nystad.
Stor bjørn. Sigbjørn Nystad mener bestemt det er en ganske stor bjørn som har vært på visitt i hyttefeltet. Det begrunner han med bildet han tok med et avtrykk av en sko størrelse 45 satt rett ved siden av bjørnesporet.
– Selv om det er et MMS-foto kan man tydelig se størrelsen og avtrykk etter både poter og klør. Bjørnstrøm kom nok over sporene rett etter at bamsen hadde vært her, sier Sigbjørn Nystad.
Mye bjørn. Geir Heggmo i statens Naturoppsyns sier til AN at det er svært positivt at man har funnet avføring som kan fastslå bjørnens identitet.
– Dette hjelper oss å skille dyrene fra hverandre og vi kan se om det er et nytt dyr som har kommet inn i området. Det er meldt om bjørnespor i Skaiti hele uka. Også i Junkerdal er det sett bjørnespor, sier Geir Heggmo.