I tre år ble hun truet og utsatt for vold fra ektemannen. Til slutt ble hun slått og sparket slik at hun mistet synet for en periode.
Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!
Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!| I dag | I morgen | |||
| Bodø | 7.5° | 10.0° | ||
| Fauske | 6.1° | 9.0° | ||
| Rognan | 6.4° | 8.7° | ||
| Ørnes | 6.7° | 8.4° | ||
| Værøy | 7.8° | 8.5° | ||
| Leknes | 7.2° | 8.4° | ||
| Svolvær | 7.4° | 9.0° | ||
| Narvik | 5.3° | 7.2° | ||
| Oppeid | 6.7° | 8.1° | ||
| Pål Guttormsen | |
| Publisert 19.06.2009 kl 22:00 Oppdatert 19.06.2009 kl 10:46 |
Paret ble kjærester tidlig på 90-tallet og flyttet omkring i landet før de bosatte seg i en kommune i Salten.
Retten har fått beskrevet - blant annet fra åtte vitner - et ekteskap preget av "krangel, spetakkel og ufred."
Konjakkflaske
Det var i juli i fjor sommer at kvinnen ble utsatt for den grove volden etter at paret hadde vært på fest.
Det oppsto en krangel og først ble kvinnen truffet av ei konjakkflaske ektemannen kastet. Deretter slo han henne med knyttet hånd i venstre øye tre ganger, før han tok tak i ankelen slik at hun falt på ryggen.
Mens hun lå på gulvet skal mannen ha trampet og sparket kona, slik at hun brakk flere ribbein.
Før kona rømte huset skal ektemannen ha truet henne med en biffkniv.
Brukket ribbein
Kvinnen fikk skader i venstre øye, knekt ribbein, kutt på innsiden av leppa og blåmerker. Øyeskaden medførte flere operasjoner og hun var i april syv prosent invalid.
I en periode var hun uten syn i forbindelse med rehabiliteringen.
Retten finner at øyeskaden utgjør en uhelbredelig feil og at tiltalte utviste forsett ved å slå med knyttet hånd i øyet.
I retten kom det frem at ektemannen grovt og gjentatt har truet og utøvet vold mot sin ektefelle – med mellom én og fem måneder mellom hver hendelse.
Kona forklarte om flere konkrete hendelser:
Da paret bodde i campingvogn ble hun påført risp i hodebunnen med kniv og hoven leppe.
Drapstrussel
Ei februarnatt fikk hun beskjed om å flytte seg ut av sengen eller forsvinne. Hun sov da i bilen. Mannen hadde da klasket henne i hodet, i beruset tilstand.
Senere i 2008 slo han hodet hennes mot sidevinduet i bilen og truet med å drepe henne.
Tiltalte skal også ha dunket hodet til kona i ytterdøra.
I tillegg forklarte fornærmede at hun flere ganger har forlatt deres felles bopel etter krangel. Kona skal da ha ringt naboer for å be om å få overnatte, fordi hun ikke følte seg trygg.
Mannen har truet med knyttneven, og viste kona redsel så trigget det bare ektemannen ytterligere.
Han skal også ved flere anledninger ha truet å drepe kona, familien hennes og seg selv.
Separert
Han erkjente at kona fikk noen risp under campingvognepsioden.
De øvrige hendelsene kjente han ikke til.
Paret flyttet fra hverandre etter den siste voldsepisoden i fjor sommer og er nå separert.
Mannen er i Salten tingrett idømt ett års fengsel for volden mot sin tidligere kone. I tillegg er han idømt å betale erstatning på tilsammen 114.560 kroner.
– Jeg er fornøyd med at jeg har blitt trodd. Nå ser jeg frem til å legge saken bak meg, sier kvinnen til AN via bistandsadvokat Rohnny Andersen.
Kalenderen fra nordlending.no | ||
Stians HESA-blogg | ||
Siste kommentarer