– Hvis ikke venninnen hadde kommet imellom, hadde jeg ikke levd i dag, sier hun (37).
Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!
Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!| I dag | I morgen | |||
| Bodø | 7.5° | 10.0° | ||
| Fauske | 6.1° | 9.0° | ||
| Rognan | 6.4° | 8.7° | ||
| Ørnes | 6.7° | 8.4° | ||
| Værøy | 7.8° | 8.5° | ||
| Leknes | 7.2° | 8.4° | ||
| Svolvær | 7.4° | 9.0° | ||
| Narvik | 5.3° | 7.2° | ||
| Oppeid | 6.7° | 8.1° | ||
| Svein Snefjellå | |
| Publisert 03.06.2009 kl 10:00 Oppdatert 03.06.2009 kl 07:13 |
– Fysisk vold kan måles. Men tenk på hva psykisk vold kan føre til, sier han (55).
Det utenlandske paret bor i et lite samfunn i Salten. De har begge vært ressurspersoner i nærmiljøet sitt.
Strupetak
Nå sitter han på tiltalebenken i Salten tingrett anklaget for mishandling i familieforholdet.
Statsadvokatene i Nordland mener at mannen 24. november i fjor først tar strupetak på kona si. Deretter drar han henne etter håret mot trappen. Mens han fortsatt holder tak i håret hennes, slår han hodet hennes flere ganger mot trappegelenderet. Han tar også fram en vedkubbe og gjør klar til slag.
Det er da venninnen hennes kommer imellom.
Grov vold
Påtalemyndigheten mener at volden er grov fordi ektemannen minst en gang tidligere skal ha øvet vold mot kona og ved flere anledninger truet med å utsette henne for vold.
– Ikke skyldig, sier 55-åringen som er tidligere ustraffet.
Kona hevder at han slo henne første gang allerede mens hun gikk gravid fordi han ba henne å hjelpe et annet barn på toalettet. Hun var selv syk.
– Det stemmer ikke, sier mannen.
I 2003 skal han ha dratt henne inn på et soverom.
– Han slo meg og tok kvelertak på meg. Han sa han skulle drepe meg, forteller hun.
Ut vinduet
– Jeg klarte å flykte ut vinduet.
– Det var til stadighet verbale trusler. Og en rungende taushet fra hans side. Vi levde som to fremmede under ett tak.
To uker før den siste voldsepisoden dro jeg til krisesenteret og var der i ti dager. Det var forferdelig å leve med frykten, stadige baksnakkelser. Jeg ringte til en venninne som ble med meg hjem. Han kalte meg en hore. Der gikk grensen.
– Ja, jeg kalte henne hore. På vårt morsmål, erkjenner han.
– Jeg er blitt redd. Jeg har angst. Jeg tør ikke lenger ligge i senga mi på soverommet, men sover på en sofa, forklarer hun i retten.
Kalenderen fra nordlending.no | ||
Stians HESA-blogg | ||
Siste kommentarer