Johannes (2) debuterte i Starfighteren

I sitt første besøk på Luftfartsmuseet fikk 2-åringen Johannes Andreassen prøvesitte en Starfighter sammen med storebror Stian.

Publisert 23.11.2008 kl 17:17 Oppdatert 23.11.2008 kl 17:26

Tips en venn på e-post:

...
Johannes (2) fikk prøvesitte Starfighteren sammen med storebror Stian under åpen dag søndag. Foto: Ole-Andreas Pedersen

Lockheed F-104 Starfighter

  • Lockheed F-104 Starfighter er et amerikansk jagerfly.
  • Det ble satt inn i tjeneste i det amerikanske luftforsvaret i 1958.
  • Norge tok leveranse av sine første F-104 i 1963.
  • Flyene ble levert som en del av det amerikanske våpenhjelpprogrammet, og Norge betalte derfor ikke for flyene.
  • Flytypen ble i Norge avløst av F-16 fra 1981.
  • Kilde: Wikipedia

De to guttene var på besøk på Luftfartsmuseet i anledning åpen dag søndag sammen med pappa Stig og bror Simon. Og noe av det første gutta gjorde da de ankom, var å teste det ærverdige flyet, som kom til Bodø for første gang i 1963.

Artig

- Det var artig, var Johannes sin knappe kommentar til an.no etter at han steg ut av Starfighteren.

Men om det var første gang Johannes besøkte museet søndag, hadde pappa og hans to brødre vært der flere ganger før.

- Det var spennende å få sitte i flyet, det er jo knapper over alt, sier Stian.

Og pappa Stig er bare glad for at guttene hans trives på Luftfartsmuseet.

Guttetur

- Fly er interessant, og her kan man lære noe om flyhistorien og hvilken betydning dette har hatt for Bodø. Selv om vi har vært her før, er egentlig dette et sted vi besøker for sjelden. Og når mor i huset skulle på jobb, og det var gratis inngang her, så ble dette en ren guttetur, sier Stig Andreassen.

Og det er ingen hvem som helst som passer på Starfighteren inne på Luftfartsmuseet. John Skogøy jobber nå på Luftfartsmuseet noen ganger i uken, men var blant dem som tok imot flyet da det kom til Bodø.

- Jeg var med på å skru på hjul på flyet da det kom hit i 1963. Da jobbet jeg i Luftforsvaret, sier Skogøy.

Viktig

Som begynte som maskinist og redningsmann på redningshelikopteret i 1972 etter karrieren i Luftforsvaret. Han tror det er viktig at unge byborgere som lille Johannes får anledning til å se nærmere - og sitte i de gamle flyene.

- Selv om det blir litt slitasje av dette, så har det en verdi at folk får oppleve dette. Mange får sitt første møte med et fly her på museet, og Forsvaret har jo også blitt mer bevisst på dette som en rekrutteringsarena. En småbarnsmor som var her for litt siden tok bilde av poden mens han satt i flyet. Jeg sa til henne at hun måtte bare ta vare på bildet, så kanskje hun kunne fortelle sønnen "at det var her det startet" når han fyller 20, forteller Skogøy.

- Jeg har tatt imot tusenvis av barnehageunger her på museet, og vi merker jo at mange kan en del om det å fly etter å ha spilt dataspill, fortsetter Skogøy.

Mest lest nå

...

Minus 40!

Nyheter Nå siger kulden inn - også i Salten.

Hvor kaldt er det hos deg? Og har du bilder? Les mer

...

Her er pengene, Barth Eide

Nyheter Forsvarsminister Espen Barth Eide krevde pengesvar fra Ivar Kristiansen (H) på an.no. Nå får han svaret.

Hva mener du om Ivar Kristiansens svar? Delta i debatten. Les mer

...

Reddet av rød topplue

Nyheter Savnet fisker funnet vinkende på et berg. Les mer

...

Gründer ble Hönter

Kultur Lørdag åpner ny uteplass i Bodø. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.