Det er bru tuftet på en gammel oljeplattform av stål som er den mest aktuelle brukonstruksjonen.
| I dag | I morgen | |||
| Bodø | 14.6° | 13.1° | ||
| Fauske | 19.1° | 17.7° | ||
| Rognan | 19.4° | 19.1° | ||
| Ørnes | 16.0° | 14.7° | ||
| Værøy | 11.9° | 11.7° | ||
| Leknes | 14.3° | 12.8° | ||
| Svolvær | 14.7° | 12.3° | ||
| Narvik | 19.8° | 18.5° | ||
| Oppeid | 15.0° | 11.6° | ||
| Jonas Mjaaland | |
| Publisert 26.03.2008 kl 23:00 Oppdatert 27.03.2008 kl 06:48 |
Så langt er det vurdert fire alternativer, deriblant to konvensjonelle bruer. Disse blir imidlertid for dyre.
Et hengebrualternativ kommer på cirka 670 millioner, mens en skråstagbru vil koste omkring 620 millioner, sier leder av utredningsprosjektet i Statens vegvesen, Kurt Solaas.
Derfor jobbes det nå med en løsning om å flytte en utrangert oljeplattform til Mistfjorden. Denne plattformen vil bli plassert cirka midt på fjorden og korte ned hovedspennet til cirka det halve.
Men forflytting av en oljeplattform er dyrt.
– Det jobbes med to forskjellige løsninger: et betongfundament og et stålfundament. Ettersom en forflytting av en betongplattform kan koste opp mot 2,8 milliarder, er det stålalternativet som er mest aktuelt.
Men prosjektet er helt avhengig av at staten og oljeselskapet tar denne regningen.
– Oljeselskapene har betalt mye penger i skatt for å ha plattformene ute i Nordsjøen. Planen er at noe at disse skattepengene blir tilbakeført til selskapet med tanke på gjenbruk og forflytting av utrangerte plattformer, sier Solaas.
Men reglene her er uklare, og det er ikke en selvfølge at flytteregningen dekkes av selskapet og staten.
Hvis det blir brukt et stålfundament, er kostnadene for bygging av selve brua beregnet til 469 millioner.
– Dette er ikke blitt gjort før. Derfor er overslagene høyst usikre.
I løpet av 2008 er det først og fremst fjerningskostnadene som skal ses nærmere på. Det skal også studeres hvem som faktisk skal betale for transport og fjerning av de utrangerte plattformene.
Det er to plattformer som kan være aktuelle, Frigg (stål) og Statfjord A (betong).
Til nå er det forskningsmidler som har blitt brukt i utredningsprosessen, totalt 550.000 kroner i 2007 og 2008, samtidig som det søkes om 400.000 i 2009.
Solaas tror det eneste som kan løfte prosjektet fram i tid, er at brukonseptet får status som nasjonalt forsknings- og utviklingsprosjekt.
– Men jeg ser ikke for meg at brua kan bli en realitet før om 15-20 år.
Kalenderen fra nordlending.no | ||
Stians HESA-blogg | ||
Siste kommentarer