Flystøy skaper forsinkelser

Usikkerhet rundt flystøy er en av de viktigste årsakene til at regjeringens melding om forsvaret er utsatt til etter påske.

Publisert 13.03.2008 kl 23:00 Oppdatert 14.03.2008 kl 07:09

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Ernst Furuhatt

Opprinnelig skulle regjeringens innstilling basert på Forsvarsstudie 07 legges fram før påske. I den tar regjeringen stilling til sentrale lokaliseringsspørsmål, av blant annet fellesoperativt hovedkvarter og hovedflybase. I begge tilfeller anbefaler forsvarssjefen at man velger Bodø/Reitan. Nå må både Bodø, Jåttå, Ørlandet, Evenes og andre av Forsvarets lokaliseringsalternativer vente til over påske med å få vite hva regjeringen havner på. Meldingen skal etter planen legges fram 28.mars, det vil si fredag rett over påske

Strøm-Erichsen. Det er flere grunner til dette, bekrefter kilder i regjeringsapparatet, blant annet at særlig Arbeiderpartiet ønsket å vente til etter budsjettkonferansen på Torbjørnsrud denne uken før de tar sitt endelige valg. På denne konferansen fastsatte man rammene for bevilgningene til Forsvaret på høstens statsbudsjett. De rammen vil være avgjørende for hvor mange oppgaver og lokaliseringssteder Forsvaret skal gis. Det er tidligere kjent fra disse budsjettforhandlingene at Ap og SV har vært uenige i hvor mye penger Forsvaret skal få.

Men det er heller ingen tvil om at usikkerheten rundt støyforholdene ved Bodø hovedflystasjon har bidratt til å forsinke prosessen. I Stortingets spørretime sist onsdag bekreftet forsvarsminister Anne-Grete Strøm Erichsen at beregningen i forsvarsstudien skal gjennomgå en ekstern "kvalitetssikring". Hun sa videre at hun registrerer at det er mange tall ute og går når det gjelder kostnader i forbindelse med flystøy, men nektet å si noe mer om det før meldingen legges fram. Det er likevel Inge tvil om at flystøyen er kommet inn som et ytterlig kompliserende forhold.

Forstyrrende. Det tror også stortingsrepresentant Ivar Kristiansen fra Høyre, som er kritisk til måtene regjeringen har behandlet forsvarsstudien på. Men han har likevel forståelse for at regjeringen vil ta seg ekstra tid.

– Det er ingen tvil om at flystøyen har kommet inn som et "forstyrrende" element i dette, og det er noe også Bodø må ta på alvor. Her bør vi få så mye fakta som mulig på bordet før vi tar en avgjørelse.

Kristiansen mener likevel at en vel så viktig årsak til utsettelsen er indre rivninger i regjeringen. Dette er en komplisert sak fra før, sier han, og når regjeringspartiene i tillegg sliter med å bli enige seg imellom, sier det seg selv at dette ikke blir noen enkel prosess. Slik sett overrasker det ikke Kristiansen at meldingen utsettes, uten at han tror det får noen større konsekvenser for den videre behandling av saken.

Mest lest nå

...

Minus 40!

Nyheter Nå siger kulden inn - også i Salten.

Hvor kaldt er det hos deg? Og har du bilder? Les mer

...

Reddet av rød topplue

Nyheter Savnet fisker funnet vinkende på et berg. Les mer

...

Her er pengene, Barth Eide

Nyheter Forsvarsminister Espen Barth Eide krevde pengesvar fra Ivar Kristiansen (H) på an.no. Nå får han svaret.

Hva mener du om Ivar Kristiansens svar? Delta i debatten. Les mer

...

Gründer ble Hönter

Kultur Lørdag åpner ny uteplass i Bodø. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.