– Seksuelle overgrep et utbredt samisk problem

Hamarøy/Tysfjord::– Seksuelle overgrep har vært og er fortsatt et utbredt problem i det samiske samfunnet.

...

Alt om Parken2010

Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!

Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!

Rockebaby

Familien Engan har tre navneforslag til rockebabyen. Hvilket synes du de bør velge?

Anine
Julie
Hanne Lise

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1116

AN på PDF

Været
  I dag I morgen
Bodø   7.5°   10.0°
Fauske   6.1°   9.0°
Rognan   6.4°   8.7°
Ørnes   6.7°   8.4°
Værøy   7.8°   8.5°
Leknes   7.2°   8.4°
Svolvær   7.4°   9.0°
Narvik   5.3°   7.2°
Oppeid   6.7°   8.1°

Løssalgsforhandlere

...

Jobbmagasinet

...

Bilmagasinet

...

AN viser vei

Ev 6 Majahaugen - Flyum
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn av vegarbeid. Arbeidet...
Ev 6 Dunderlandsdalen
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, stengt i korte perioder og manuell dirigering på grun...
Ev 6 Forsålitlvatnet - Djupåsen
Redusert framkommelighet:
Manuell dirigering og nedsatt hastighet til 50 km/t på grunn av vegarbeid i per...
Ev 6 Skjomen bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid. Gjelder fra 01.07.2010 klokken 07:0...
Rv 77 Junkerdalen (i Saltdal kommune)
Redusert framkommelighet:
Ett felt stengt på grunn av bilberging.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Øyvind A. Olsen
Publisert 29.11.2007 kl 23:00 Oppdatert 30.11.2007 kl 13:43

Tips en venn på e-post:

...
Både som prest og gjennom det norsk/samiske forsoningsprosjektet han iverksatte, er Rolf Steffensen blitt oppmerksom på at seksuelle overgrep utgjør et problem i samiske samfunn. Foto: Øyvind A. Olsen

Tysfjord-saken

  • Forrige tirsdag gikk en far ut i NRK Sámi Radio og fortalte om det han mener er et omfattende overgrepsproblem Tysfjord. Han har bedt statsministeren om hjelp.
  • Fredag fortalte Karl Evard Urheim til AN at han ble seksuelt misbrukt som barn. Han mener at en usunn mannskultur preger deler av kommunen, og at det råder en fortielseskultur som gjr at overgrep sjelden blir anmeldt.
  • Tysfjord kommune har opprettet en krisetelefon etter påstandene om omfattende seksuelle overgrep. Et basisteam er også klart til å ta tak i vanskelige saker.
  • Tirsdag sa rådmann Robert Pettersen til AN at det er underkommunisert i media at det like godt kan være et læstadiansk eller religiøst kulturproblem som et samisk problem. Men at dette gjenstår å undersøke.
  • Onsdag fortalte en Tysfjord-kvinne til AN at hun hadde vært offer for seksuelle overgrep fra hun var fem til hun var 12 år.

LES OGSÅ:

– Må ikke bagatelliseres 30.11.07 - 06:25

Bør spille på lag med læstadianerne 30.11.07 - 06:27

– Slutt å tie om overgrepene 23.11.07 - 06:19

Ber statsministeren om hjelp 20.11.07 - 22:48

Alle kort må på bordet 30.11.07 - 07:20

Det hevder Rolf Steffensen, ordfører i Hamarøy. Både som prest og leder for det norsk/samiske forsoningsprosjektet i Nord-Salten gjennom tre år har han fått førstehånds kjennskap til indre forhold i det samiske samfunnet. Steffensen har derfor spesielle forutsetninger for å uttale seg.

– Når noen hevder at dette problemet ikke er større blant samer enn hos andre, mener jeg at de tar feil Jeg har gjennom mange samtaler møtt samer som har fortalt meg om overgrep mot seg selv eller andre i den samiske befolkningen. Det er ikke bare snakk om enkelttilfeller, men er et problem som er nokså utbredt, hevder han.

Steffensen er ikke i tvil om at de dypereliggende årsakene til dette problemet er å finne i de krenkelsene som samene som folk og enkeltmennesker er blitt utsatt for gjennom generasjoner. Tilsvarende problemer finnes i andre deler av verden.

Psykologi. – Det er en kjent sak at urfolk og andre undertrykte/utsatte minoritetsgrupper verden over sliter med omfattende seksuelt misbruk, hevder Steffensen.

Han har arbeidet med minoritetsspørsmål både i Tysfjord og Sør-Afrika og oppdaget at problematikken er den samme i begge kulturene. Steffensen forklarer det med at mennesker som opplever alvorlige krenkelser mot eget verd, og som slik fratas makt og myndighet i eget liv, har behov for å gjenvinne egen verdighet og balanse.

– Fratas man også denne muligheten, blir man selv stående i akutt fare for å krenke andre ved at det overgrepet man selv har opplevd, overføres på andre. Seksuelle overgrep handler derfor nesten aldri om seksualitet i snever forstand, men om makt og avmakt. Dette er enkel psykologi. Som oftest er det kvinner og barn som får unngjelde, sier Steffensen.

Moral. Han mener at det å forgripe seg mot andre handler om å gjenvinne balansen, om å overleve.

– I dette perspektivet er det vanskelig å se på de seksuelle overgrepene i det samiske samfunnet utelukkende som et samisk problem. Det handler heller ikke om moral. Samer er ikke mer umoralske enn andre. Snarere tvert imot. Overgrepsproblemet er et problem for hele samfunnet vårt, fordi det er en indikator på at den uretten som en gang ble begått mot samene, fortsatt er der, mener han.

Rolf Steffensen er ikke overrasket over at det ikke har kommet inn en eneste anmeldelse om overgrep i Tysfjord til det lokale lensmannskontoret.

– Det sier lite om omfanget, mer om hvilken følsomhet, angst og skam som er forbundet med saken. Kanskje reflekterer det også en velkjent usikkerhet fra samisk hold, knyttet til øvrigheter og myndigheter i sin alminnelighet. Uten å nøle velger jeg å se denne usikkerheten i sammenheng med historien som den samiske befolkningen har gjennomlevd som diskriminert og undertrykket av norske myndigheter og øvrighet. Selv har jeg mange ganger møtt denne skepsisen mot meg selv som representant for en annen øvrighet med mange svin på skogen, nemlig kirken.

...

Qashqai holder teten

Nyheter Nissan Qashqai er fortsatt den mest solgte bilmodellen i Salten, men Volkswagen Golf haler innpå.

Se alle salgstallene Les mer

...

Klar for nye oppgaver

Nyheter Etter ti år som politistasjonssjef i Bodø flytter Svein Sørmo inn i regjeringskvartalet. Les mer

...

Funnet omkommet

Nyheter Politiet har offentliggjort navnet på mannen som var savnet og som ble funnet død i Gildeskål. Les mer

Etterlyser båteier

Nyheter Politiet har tatt hånd om fritidsbåt og ber eier ta kontakt. Les mer

...

- Ikke skyldig

Nyheter Litauerne hevder de er uskyldige - også i lagmannsretten. Les mer

AN Bil

...

– Menn bør ikke få lappen før de er 23

Bil Unge menn har umodne hjerner og strengt tatt bør ikke unge menn få lappen før de er minst 23, sier forsker.

Hva mener du? Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Beiarn  Bodø  Fauske  Gildeskål  Hamarøy  Hemnes  Lødingen  Meløy  Nesna  Rødøy  Røst  Saltdal  Steigen  Sørfold  Tysfjord  Værøy 

Se våre bildeserier

Halsaturneringen

...
...

VM i luftgitar

Video Verdens beste luftgiatrist ble kåret i finske Oulu sist helg.

Se video her

Skolestart

...

Alle foto: Tom Melby

Se bildene!

Bodø Cup i bilder

...

Alle foto: Stefan Revang

Se bildene

Lesernes sommerbilder - del 2

...

Send ditt sommerbilde til nett@an.no

Se bildene

Brudebilder juli

...

Disse brudebildene sto på trykk i juli

Se bildene

Lesernes sommerbilder

...

Send ditt sommerbilde til nett@an.no

Se bildene

Lesernes kjæledyr

...

Send inn ditt bilde til nett@an.no

Se alle bildene
...

Vampyrfeber i Bodø

Film Interessen for erotikk og vampyrer er på topp. Verdenspremieren på«Eclipse» solgte ut i rekordfart.

Se flere klipp og bilder fra filmen! Les mer

...
Terningkast: 4

Gammelt tema

Film «Dear John» bygger på et gammel tema; kjærlighet, adskillelse og gjenforening.

Se klipp fra filmen Les mer

...
Terningkast: 1

Zzzzzzzzzzzzzzzz......

Film Kjedelig, tåpelig, sjarmløs. En elendig «story» og patetiske filmtriks. Der har du «Sex and the City 2».

Se klipp fra filmen Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Oversikt over alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

ANNONSER:

Telefon: 75 50 00 00
E-post: annonse@an.no
Bestill rubrikkannonse
Se oversikt over salgskonsulenter

KUNDESENTER:

Abonnement
AN Bonus
Kjøp PDF

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.