En barnefar fra Tysfjord ber statsministeren om hjelp for å stanse seksuelt misbruk av barn i kommunen.
Selv ble hans egen sønn utsatt for overgrep for ett år siden.
Den 41-årige barnefaren hevder overfor NRK at seksuelle overgrep er et så omfattende problem at Nordlands-bygda ikke makter å håndtere dette alene.
– Etter at dette rammet oss har vi vært åpne om det som skjedde. Vi har fått innblikk i mange historier om seksuelle overgrep, forteller mannen fra Tysfjord i Nordland.
Barnefaren har skrevet brev til statsministeren og ber om hjelp. – Hjelp oss å stoppe seksuelt misbruk av barn og ungdom i Tysfjord, er overskriften i brevet.
– Vi ser at dette har et så stort omfang at vi ikke klarer å håndtere dette alene. Når vi fortalte om overgrepet mot vår sønn, opplevde vi at ingen ble overrasket. Dette var noe som liksom ikke var noe nytt og ukjent for folk her, forteller 41-åringen.
– Dette er en sak som lokalsamfunnet selv først og fremst må løse sammen med offentlige institusjoner, sier statssekretær Kjersti Markusson (SV) ved Statsministerens kontor.
Ordfører Rolf Steffensen i Hamarøy kommune, nabokommunen til Tysfjord, synes 41-åringen er en modig mann.
– Jeg kjenner til de seksuelle overgrepene, men ikke til omfanget, sier han til NRK.