Initiativtakerne til oppropet "For enhetens skyld" melder om en jevn strøm av nye underskrifter.
Torsdag meldte nok en prest fra Sør-Hålogaland bispedømme seg. I går hadde til sammen 118 i vigslede stillinger – blant dem fire proster – skrevet under oppropet, der de varsler brudd med biskoper med et liberalt homofilisyn. De fleste er fra bispedømmene Møre, Bjørgvin, Stavanger og Agder. 243 leke ansatte har også skrevet under.
Årsaken til at antallet blir kjent nå, er Kirkemøtet som åpner 12. november. Homofilispørsmålet, og regjeringens forslag til kjønnsnøytral ekteskapslov, blir tema.
Oppropet og underskriftene blir i sin helhet presentert for det neste Bispemøtet, som består av de elleve biskopene i Den norske kirke. Bispemøtet samles fire ganger i året, og neste møte blir etter nyttår.