...
F 16. Landet har i dag 63 kampfly av typen F 16. Bodø kan stasjonere samtlige, pluss resten av flyene til Forsvaret.

– Bodø vant første runde

Bodø har kapasitet til å stasjonere samtlige av Forsvarets fly.

Publisert 17.09.2007 kl 22:00 Oppdatert 18.09.2007 kl 06:38

Tips en venn på e-post:

...
- Jeg har ikke hørt noe som avviker fra media, sier prosjektleder Per-Gaute Pettersen. Foto: Ernst Furuhatt

Det er ett av argumentene til Per-Gaute Pettersen i Team Bodø når han skal kjempe andre runde i forsvarskampen.

Prosjektlederen for Bodø kommunes innspill til Forsvarsstudie 07 slår fast at byen vant første runde. Forsvarssjefen vil stasjonere samtlige jagerfly i Bodø, samt flytte Fellesoperativt hovedkvarter til Bodø.

– I henhold til lekkasjene ser det ut som Bodø er foretrukket. Vi har blitt lyttet til i første runde på grunn av at vi er blitt faglig foretrukket, sier Pettersen.

– Vunnet. – Vi har vunnet fram, og har nå et godt utgangspunkt før den politiske behandlingen av saken, legger han til.

Onsdag i forrige uke presenterte forsvarssjef Sverre Diesen forsvarsledelsens mening foran 550 personer på Gardermoen. Rett etter lekket Forsvaret som ei sil.

Per-Gaute Pettersen understreker at han har informasjonen sin fra media, men medgir at de også har "hørt" ting.

– Jeg har ikke hørt noe som avviker fra media, med visse nyanser. Ikke noe annet enn at vi bare har fått bekreftet lekkasjene, sier han.

Samtlige fly. Det er Team Bodø og Bodø kommune som står bak byens innspill til Forsvarsstudie 07.

De slår fast at Bodø hovedflystasjon har kapasitet til å stasjonere samtlige 63 kampfly i landet. De slår også fast at de har kapasitet til å ivareta også andre fly som Orion, AWACS, transportfly og utenlandske forsterkninger.

– Betyr dette at Bodø kan stasjonere samtlige av Forsvarets fly?

– I teorien kan byen det når det gjelder areal. I forhold til Orion må det gjøres noe på hangarsiden, sier Pettersen.

Men han understreker at det ikke er noe mål for dem.

– For vår del kan det gjerne være slik det er i dag. Vi vil ikke ta fra andre byer og steder. Men skal Forsvaret omstrukturere og legge ned, da er det vår oppgave å fortelle at alt ligger til rette for at de bør satse her i Bodø, sier Per-Gaute Pettersen.

Forlenget. Nylig ble rullebanen forlenget med 600 meter vestover. Dette har ifølge målinger redusert flystøyen i Bodø. I tillegg har de en såkalt "overrun" på 300 meter i enden av stripa.

– Denne kan med annen merking og forlengning av taksebanen i sør brukes slik at flystøyen reduseres ytterligere, sier prosjektlederen.

I tillegg mener Team Bodø i innspillet at dersom reserverullebanen i sør brukes til avganger for F16 vil det alene mer enn oppveie støyulempene med en ekstra skvadron.

Mest lest nå

- Mye positivt å ta med seg

Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!

Se kampreferat fra treningskampen her. Les mer

...

– Barnet kan bli knust

Bil – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

...

Nå kommer kjempemelka

Nyheter Nå kan folk i Nord-Norge få kjøpe ekstra store melkekartonger. Les mer

...

Hils til mamma!

Nyheter Over 1.000 har gjort det. Har du husket på morsdagen? Send inn din hilsning til mamma her. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.