Etter at Luftfartstilsynet ble flyttet til Bodø har antallet nestenulykker blir kraftig redusert.
I morges slo NRK Dagsnytt fast at flyttingen av Luftfartstilsynet til Bodø har svekket flysikkerheten. Og at det de siste fem årene har vært 32 nesten-kollisjoner mellom utenlandske militære jagerfly og sivile fly i Norge.
Hovedkilden i saken var direktør Grete Myhre i Statens havarikommisjon for transport (SHT). Hun fatter ikke hvordan NRK kunne konkludere på denne måten:
– Det er det motsatte som har skjedd. Sikkerheten har blitt bedre, sier Myhre til Avisa Nordland
I 2002 var det registrert 11 alvorlige hendelser mellom militære og sivile fly i Norge.
I 2003 var tallet sunket til 9
2004: 6 hendelser
2005: 5 hendelser
2006. 2 hendelser
– Dette sa jeg til NRK, men dette ble altså ikke tatt med i innslaget, sier en oppgitt Myhre.
– Og de 32 hendelsene som NRK referer til?
– De er ukjente for oss.
Luftfartsdirektør Heine Richardsen reagerer også kraftig på oppslaget i NRK:
– Det vises til en tilråding fra havarikommisjonen i 2003 som tilsynet ikke skal ha fulgt opp. Dette er feil. Vi har fulgt opp alle punktene. Det eneste som mangler er at vi ikke har fått sendt brevet som forteller at jobben faktisk er gjennomført, sier Richardsen.
Han avviser også at flytting har ført til at tilsynet i dag har mange nye og uerfarne folk på jobb:
– Våre folk er meget kompetente og gjør jobben til punkt og prikke. Flyttingen har på ingen måte rokket ved dette, sier Richardsen.
Dette er også inntrykket til Avinors folk som jobber i kontrollsentraler og tårn rundt om i Norge.
– Utviklingen har kun gått én vei og det er til det bedre, sier erfarne flygeledere som AN har snakket med.
I Nord-Norge er man nettopp ferdig med den store militærøvelsen "Cold Response". Oppsummeringen etter denne viser at øvelsen ble gjennomført uten noen problemer.
– Går vi seks-sju år tilbake så ser vi at situasjonen var en helt annen. Det var gjentatte hendelser og alvorlige brudd på sikkerhetsbestemmelsene. Flyttingen av tilsynet til Bodø har også gjort at samarbeidet og kontrollen fungerer langt bedre, sier flygeledere til AN.