Taggere avslørt av video-overvåkning

Videoopptak kan avsløre taggerne som gjorde skader for titusener av kroner i helga.

Rune Grønlie E-post
Jonas Mjaaland E-post
Publisert 20.11.2006 kl 23:00 Oppdatert 21.11.2006 kl 09:03

Tips en venn på e-post:

...
Tagget garasjer. Slik så det ut i garasjene under Glasshuset.
...
Tagget heiser. Dette er en av heisene i Torggarasjen. Glasshuset, Garasjen til Glasshuset/Koch
...
Tagget dører. Dører slapp heller ikke unna taggerne. Glasshuset, Garasjen til Glasshuset/Koch.
...
Rystet. Områdeleder i Vakt Service, Idar Arntsen, har ikke tall på hvor mange plasser taggerne har vært på ferde.
...
Raser. Johan Jørgen Koch varsler anmeldelse i saken, og påpeker at overvåkingsbildene er så gode at taggerne kan identifiseres. Foto: Anniken Mjaaland
...
Tagget. Taggere slo til over store deler av Glasshuset og garasjene under torget og handlegaten. Her er andre etasje mellom Koch i Glasshuset og Glasshuspassasjen.Foto: Anniken Mjaaland.

Johan Jørgen Koch raser etter at store deler av Glasshuset ble tagget i helga. Men nå kan de få tatt minst en av taggerne.

Ei av taggingene har vært en gjenganger i Bodø sentrum. I løpet av helga dukket taggingen opp i hele Glasshuset, Torggarasjen, i heiser, på restauranttoaletter og på Bodøsjøen skole.

Bilder fra Glasshusets overvåkningskameraer er gode nok til å avsløre taggerne. Johan Jørgen Koch er glad for at den verste gjengangeren nå kan identifiseres.

– Nå kan vi endelig tatt ham. Jeg er litt fornøyd med det da, kommer det fra Koch.

Hvilke straffer bør taggere få? Si din mening her.

Nedtagget. Koch ser seg rundt. Gangveiene i andre etasje fra Koch i Glasshuset til Glasshuspassasjen er dekket av initialene til minst fire forskjellige taggere. Fredag, lørdag og søndag gikk de løs på veggene. Sameiet Glasshuset og Sameiet Torggarasjen har brukt mye tid til på å male over taggingene uten at det har hjulpet. Til sammen har taggerne ødelagt for titusenvis av kroner. De vil nå anmelde taggingen og leverer opptakene fra overvåkningen til politiet.

– Vi vil kreve erstatning av taggerne, lover Koch.

Han er styreleder i begge sameiene og fortviler over at de gjentatte ganger opplever tagginger.

– Hærverk er hærverk uansett. Det koster mye penger å rydde opp i noe som er fullstendig meningsløst. Det er trist, sier han.

Hjalp ikke å vaske. Sameiene har altså brukt mye tid på å rydde opp etter taggerne. Parkeringsvakt Ernst Jakobsen er irritert.

– Jeg brukte hele lørdagen og fem liter maling på å dekke over tegningene. Men taggerne kom igjen om kvelden. Derfor var arbeidet vi gjorde forgjeves, sier han.

Selv om garasjen har stengt på kveldstid har ikke det heller stoppet taggerne.

– De har hoppet over gjerdet etter stengetid og tatt seg god til å tagge ned veggene i parkeringshuset, heisen og i Glasshuset, forklarer Jakobsen.

Uendelig antall. Områdeleder i Vakt Service, Idar Arntsen, har ikke tall på hvor mange plasser taggerne har vært på ferde.

– De har vært utrolig flittige og bekledd mange av de hvite veggene med skrift og "tegninger", sier han.

Han påpeker at de er i ferd med å se gjennom opptakene fra kameraene.

– Det ser ut som om vi har veldig gode bilder av personene. Opptakene skal sendes til politiet dag, sier han.

Arntsen kan ikke tallfeste hvor mye taggerne har ødelagt for nøyaktig.

– Men det er snakk om store summer, uten at vi kan si noe konkret, sier han.

Burger King. Taggerne nøyde seg ikke bare med å tagge "utendørs". I løpet av helga slo de til også på Burger King. Toalettene der var mandag fullstendig dekket av tagginger. Men de ansatte var i ferd med å vaske dem ned.

Johan Jørgen Koch rister på hodet.

– Vi har en vaktmester som bruker mye tid på å rydde opp. Han har så mye annet å gjøre enn å male over tagginger, sier styrelederen for de to sameiene.

Mest lest nå

- Mye positivt å ta med seg

Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!

Se kampreferat fra treningskampen her. Les mer

...

– Barnet kan bli knust

Bil – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

Sirkus Eliassen med ny låtvideo

Kultur Torsdag ettermiddag var det opptak til videoen som skal promotere den nye låten til Sirkus Eliassen - ”Æ vil bare dans”.

Se bildeserier og video Les mer

...

Nektet adgang til Ørland-MGP

Nyheter Basesjef Tom Guttormsen på Ørland Hovedflystasjon brukte militær makt mot ørlandordfører Hallgeir Grøntvedt. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.