– Ja, forsåvidt, svarte tiltalte i Salten tingrett, da han ble spurt om han gjentatt og jevnlig har øvet vold mot sin ex-samboer.
– Jeg har slått henne, ja, og sparket henne en gang i baken, sa saltenmannen, som ca. en time tidligere hadde gjort det klart for retten at han ikke erkjente straffskyld for anklagen om vold mot ex-samboeren i ca. 18 år.
Mannen erkjente å ha slått sin 17 år gamle sønn i hodet med enn ståltermos, slik at han måtte syes med ti sting, at han hadde fyllekjørt, kjørt bil uten å ha sertifikat og uten gyldig trafikkforsikring, og til sist at han ulovlig hadde vært i besittelse av hagle.
Erstatning.
Mannen gjorde det klart at han ikke vil betale ex-samboeren inntil 100.000 kroner i oppreisning, slik hun krever, men aksepterte sønnens erstatningskrav. Denne krever gjennom bistandsadvokat Finn Ove Smith inntil 50.000 kroner.
Det var et nærmere 20 år langt samboerforhold med krangling, konflikter, sjalusi og alkohol tingretten fikk høre om i går.
– Det var festing, turing og krangling, jevnt og trutt, sa tiltalte:
Politiet fattet interesse for samboerforholdet i januar i fjor, etter at tiltalte hadde slått sønnen med ståltermosen, og sønnen grep til våpen. De opplysninger politiet etter hvert fikk, førte til at etterforskningen også ble rettet mot faren for vold mot samboeren.
Gjengjeldelse.
Ex-samboeren anmeldte tiltalte for vold i begynnelsen av februar i år. Dette forhold henla politiet fordi man fant at det forelå gjengjeldelse, men mannen har siden hatt forbud mot å oppsøke ex-samboeren.
Tiltalte innrømmet at han opp gjennom årene har gitt samboeren ørefik, dyttet henne, kastet en lighter i ansiktet på henne, og en gang truffet henne i ansiktet med et kaffekrus slik at hun begynte å blø. Men han benektet å ha slått med knyttneven, tatt kvelertak, eller bokset henne i magen mens hun var gravid.
Han mente voldsepisodene hadde skjedd to, tre, fire ganger i året, og la til at han selvfølgelig hadde angret etterpå.
– Jeg syntes ikke jeg fortjente skittkastingen hennes, og at hun kalte meg drittsekk og jævel.
– Jeg ble provosert hver gang vi festet, og vi kunne feste to ganger i uka. Når vi var edru gikk det greit.
– Ønsker du at det skal være slutt mellom dere? spurte aktor, politiadvokat Bjarte Walla.
Etter en lengre tenkepause svarte tiltalte: – Innerst inne, nei!
Ampert.
Sønnen mente det ikke hadde vært noe spesielt far-sønn-forhold, og at stemningen lett ble amper når mor og far drakk. Han hadde ikke sett faren utøve vold mot mora, men en gang sett henne blø neseblod.
Flere vitner fortalte at de hadde sett merker på ex-samboeren, som indikerte at hun hadde vært utsatt for vold.
Torsdag får Salten tingrett høre hennes versjon.
Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!