Vestvågøy:Først banket han opp og skadet sin kone slik at hun måtte på sykehus. Etterpå satte den 39 år gamle mannen fyr på den nyrestaurerte eneboligen i Stamsund.
Volds- og branndramaet i Stamsund natt til søndag endte med at villaen familien bodde i ble totalskadd. Ekteparet hadde vært på et utested i Vestvågøy lørdag kveld. Da de kom hjem, havnet de i krangel.
– Denne krangelen skal ha utviklet seg til et håndgemeng. Etter det kvinnen har forklart i avhør ble hun påført skader, blant annet med en huslig gjenstand, sier politiadvokat Mona Madsen i Midtre Hålogaland politidistrikt.
Madsen vil ikke gå inn på hva denne gjenstanden er av hensyn til etterforskningen, men avkrefter at det skal ha vært brukt kniv.
Fyrte på. – Kvinnen er avhørt og bærer preg av å ha vært utsatt for massiv vold. Hun er nå innlagt på sykehus, men skal ikke være livstruende skadet, sier politiadvokaten.
I tumultene som fulgte rømte kvinnen over til en nabo. Ektemannen truet med å sette fyr på huset dersom hun forlot. Kona rømte, og noen minutter etter gjorde han alvor av truslene. Politiet fikk melding om brannen like før klokka fem søndag morgen. Brannvesenet rykket ut, men huset sto ikke til å redde.
Politiet sperret av et stort område rundt eneboligen og holdt vakt søndag. Om ettermiddagen kunne brannbefal Lars Bernt Salomonsen konstatere at huset var totalskadd.
Sonet voldsdom. Mannen, som ifølge kvinnens forklaring skal ha påført henne kutt- og slagskadene, ble i går morges pågrepet av politiet og avhørt. Politiet vil ikke gå inn på motivet for ugjerningene og understreker at det vil bli flere avhør av mannen, som tidligere har sonet en voldsdom.
– Jeg vil ikke gå inn på mannens rulleblad, men kan bekrefte at han er en gammel kjenning, sier Mona Madsen.
I dag vil 39-åringen fra Vestvågøy bli begjært varetektsfengslet for fire uker. Ifølge politiet er det fare for både| gjentakelse og bevisforspillelse.
Siktelsen lød i går kveld på brannstiftelse og legemsfornærmelse med særlig farlig redskap.
Har barn. – Hva siktelsen vil lyde på når vi møter i retten mandag, er usikkert. Vi jobber kontinuerlig med denne saken, og siktelsen kan gjerne bli endret fram til fengslingsmøtet. Men politiet ønsker uansett varetektsfengsling, sier politiadvokat Mona Madsen, som ledet etterforskningen i går.
Ekteparet i Stamsund har barn, men ingen av disse skal ha vært til stede under voldsutøvelse og ildspåsettingen natt til søndag.
Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!