Det nye systemet for fastsetting av formuesskatt på boliger innebærer samlet sett en skattelettelse på over 700 millioner kroner.
Neste år blir formuesskatten på boliger mer rettferdig. Det mener i hvert fall finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap). Ligningsverdiene for boliger blir nå rundt 25 prosent av markedsverdien for området hvor huset eller leiligheten ligger.
To like store og like gamle hus i samme område vil få lik ligningsverdi. Om huset har utsikt eller luksuriøs innredning skal ikke telle inn.
Nå er det bare størrelse, alder og postnummer som teller.
Det nye systemet for fastsetting av formuesskatt på boliger innebærer samlet sett en skattelettelse på over 700 millioner kroner. Ifølge finansministeren vil over 600.000 nordmenn få redusert formuesskatt, mens 155.000 får økt skatt på boligformuen. Det hører nemlig med til historien at bunnfradraget er økt.
Beskatning av bolig har vært en politisk betent sak i årevis. Bondevik-regjeringen fjernet den ordinære boligskatten, altså skatt på det som ble omtalt som «fordelen av å ha egen bolig».
Nå gjenstår bare to beskatningsmuligheter for boligeiendom. Det er formuesskatten som baserer seg på ligningsverdien av boligen. I tillegg kan kommunen innføre eiendomsskatt.
I dag er ligningsverdien av boliger fastsatt veldig vilkårlig. To identiske hus ved siden av hverandre kan ha forskjellig ligningstakst.
Det nye opplegget vil dermed bli mer rettferdig. De fleste skjevhetene i dagens system blir rettet opp.
Helt perfekt vil det vanskelig kunne bli, for da måtte en og samme takstmann gått inn i alle landets boliger og vurdert alle forhold ved boligen.
Politikerne har altså fått på plass et bedre system for fastsettelse av formuesskatt på bolig. Dermed har politikerne også fått et bedre grunnlag for å kunne øke skatten på boliger. Mange frykter at det vil skje ¿ sakte, men sikkert.
Det er liten grunn til å forvente kraftige skatteøkninger på dette området. Det bare å se på meningsmålingene med rødgrønne øyne.
Økt formuesskatt på boliger vil slett ikke være noen vinnersak ved stortingsvalget i 2013.