Hamsun på Hamarøy

De kulturelle begivenhetene står i kø i Salten i disse dager.

...

Alt om Parken2010

Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!

Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!

Rockebaby

Familien Engan har tre navneforslag til rockebabyen. Hvilket synes du de bør velge?

Anine
Julie
Hanne Lise

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1116

AN på PDF

Været
  I dag I morgen
Bodø   7.5°   10.0°
Fauske   6.1°   9.0°
Rognan   6.4°   8.7°
Ørnes   6.7°   8.4°
Værøy   7.8°   8.5°
Leknes   7.2°   8.4°
Svolvær   7.4°   9.0°
Narvik   5.3°   7.2°
Oppeid   6.7°   8.1°

Løssalgsforhandlere

...

Jobbmagasinet

...

Bilmagasinet

...

AN viser vei

Ev 6 Majahaugen - Flyum
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn av vegarbeid. Arbeidet...
Ev 6 Dunderlandsdalen
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, stengt i korte perioder og manuell dirigering på grun...
Ev 6 Forsålitlvatnet - Djupåsen
Redusert framkommelighet:
Manuell dirigering og nedsatt hastighet til 50 km/t på grunn av vegarbeid i per...
Ev 6 Skjomen bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid. Gjelder fra 01.07.2010 klokken 07:0...
Rv 77 Junkerdalen (i Saltdal kommune)
Redusert framkommelighet:
Ett felt stengt på grunn av bilberging.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Publisert 03.08.2009 kl 22:00 Oppdatert 04.08.2009 kl 07:32

Tips en venn på e-post:

Flere av dem av nasjonal betydning. Lørdag debuterte det nye nordnorske symfoniorkesteret i Bodø, og i dag åpner det nye Hamsun-senteret i Hamarøy. Samtidig som Norge markerer 150-årsdagen for Knut Hamsuns fødsel. En begivenhet som både er omstridt og hyllet. Nok et tegn på den sterke plass dikteren og landsforræderen fremdeles har i vår bevissthet.

Norge er et lite land, med en rik litterær tradisjon. Men bare tre nordmenn har noensinne fått Nobels litteraturpris. Knut Hamsun er en av dem, og for mange utvilsomt den største. Ikke minst ser man det på den internasjonale oppmerksomhet Hamsun fremdeles har, med stadig nye utgaver på nye språk. Dette skyldes ikke minst hans plass i verdens litteraturhistorie, som en av skaperne av modernismen innen litteraturen, og påvirkningskraft for en lang rekke forfattere av stort internasjonalt format.

Norges forhold til Hamsun har ikke alltid vært lett. Han var vår første litterære superstjerne, utsatt for en tilnærmet avgudsdyrkelse før krigen. Deretter for et like dypfølt hat, på grunn av hans svik under krigen. Hans storhet gjorde sviktet desto dypere, og har bidratt til å dempe feiringen av ham alle år senere. Påstanden fra visse jødiske kretser om at dagens Hamsun-feiring er hyllest av en nazist vitner derfor om svær liten kunnskap om Hamsuns tvetydige plass i norsk offentlig debatt de siste 60 årene.

Det er først og fremst den gudbenådede dikteren Hamsun som feires i dag, og som danner grunnlaget for det nye senteret. Dette skjer uten at man skjuler eller demper fokuset på hans negative sider. Det er mennesket Hamsun, på godt og ondt, som skal framvises på Hamarøy. I dag og i alle dager framover, når det nye senteret står helt ferdig neste vår.

Markeringen i dag skjer under stor nasjonal oppmerksomhet. Så vel kongehuset som regjeringen er til stede under åpningen av senteret. Det skulle bare mangle, men når de høye gjester er dratt hjem igjen blir det opp til ledelsen ved senteret, og innbyggerne i Hamsuns hjembygd å sørge for at "trykket" holdes oppe.

Det har vært mye debatt i forkant av senterets åpning. Både vedrørende beliggenhet og utseende. Det er en debatt som bunner i folks kjærlighet til Hamsun, og i kjærlighet finnes intet rett eller galt. Men nå som senteret er der, bør alle gratulerer Hamarøy med dagen, og konsentrere debatten om hvordan man best kan utnytte de muligheter det gir i årene framover.

Det er mennesket Hamsun, på godt og ondt, som skal framvises på Hamarøy.

...

Qashqai holder teten

Nyheter Nissan Qashqai er fortsatt den mest solgte bilmodellen i Salten, men Volkswagen Golf haler innpå.

Se alle salgstallene Les mer

...

Klar for nye oppgaver

Nyheter Etter ti år som politistasjonssjef i Bodø flytter Svein Sørmo inn i regjeringskvartalet. Les mer

...

Funnet omkommet

Nyheter Politiet har offentliggjort navnet på mannen som var savnet og som ble funnet død i Gildeskål. Les mer

Etterlyser båteier

Nyheter Politiet har tatt hånd om fritidsbåt og ber eier ta kontakt. Les mer

...

- Ikke skyldig

Nyheter Litauerne hevder de er uskyldige - også i lagmannsretten. Les mer

AN Bil

...

– Menn bør ikke få lappen før de er 23

Bil Unge menn har umodne hjerner og strengt tatt bør ikke unge menn få lappen før de er minst 23, sier forsker.

Hva mener du? Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Beiarn  Bodø  Fauske  Gildeskål  Hamarøy  Hemnes  Lødingen  Meløy  Nesna  Rødøy  Røst  Saltdal  Steigen  Sørfold  Tysfjord  Værøy 

Se våre bildeserier

Halsaturneringen

...
...

VM i luftgitar

Video Verdens beste luftgiatrist ble kåret i finske Oulu sist helg.

Se video her

Skolestart

...

Alle foto: Tom Melby

Se bildene!

Bodø Cup i bilder

...

Alle foto: Stefan Revang

Se bildene

Lesernes sommerbilder - del 2

...

Send ditt sommerbilde til nett@an.no

Se bildene

Brudebilder juli

...

Disse brudebildene sto på trykk i juli

Se bildene

Lesernes sommerbilder

...

Send ditt sommerbilde til nett@an.no

Se bildene

Lesernes kjæledyr

...

Send inn ditt bilde til nett@an.no

Se alle bildene
...

Vampyrfeber i Bodø

Film Interessen for erotikk og vampyrer er på topp. Verdenspremieren på«Eclipse» solgte ut i rekordfart.

Se flere klipp og bilder fra filmen! Les mer

...
Terningkast: 4

Gammelt tema

Film «Dear John» bygger på et gammel tema; kjærlighet, adskillelse og gjenforening.

Se klipp fra filmen Les mer

...
Terningkast: 1

Zzzzzzzzzzzzzzzz......

Film Kjedelig, tåpelig, sjarmløs. En elendig «story» og patetiske filmtriks. Der har du «Sex and the City 2».

Se klipp fra filmen Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Oversikt over alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

ANNONSER:

Telefon: 75 50 00 00
E-post: annonse@an.no
Bestill rubrikkannonse
Se oversikt over salgskonsulenter

KUNDESENTER:

Abonnement
AN Bonus
Kjøp PDF

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.