Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!
Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!| I dag | I morgen | |||
| Bodø | 7.5° | 10.0° | ||
| Fauske | 6.1° | 9.0° | ||
| Rognan | 6.4° | 8.7° | ||
| Ørnes | 6.7° | 8.4° | ||
| Værøy | 7.8° | 8.5° | ||
| Leknes | 7.2° | 8.4° | ||
| Svolvær | 7.4° | 9.0° | ||
| Narvik | 5.3° | 7.2° | ||
| Oppeid | 6.7° | 8.1° | ||
| Publisert 02.05.2003 kl 10:42 Oppdatert 02.05.2003 kl 14:18 |
Bodøs billedhugger Harald Bodøgaard har fått en sentral plass på det nye hurtigruteskipet MS Midnatsol, med to ferske arbeider.
- Jeg er veldig godt fornøyd med plasseringen. Må innrømme at jeg var spent på hvordan det ville ta seg ut. Synes faktisk de to formene står bra til hverandre. De funker i dette miljøet. Jo da, dette er jeg fornøyd med, sier Harald Bodøgaard.
Det er første gangen han har fått muligheten til å utsmykke et hurtigruteskip, noe han setter stor pris på.
Utstillingsvindu
- Hurtigruta er tross alt et enormt utstillingsvindu. Det er mennesker fra hele verden som reiser med disse skipene, og mange av disse menneskene er genuint interessert i natur og kultur. Her får man virkelig anledning til å vise fram sine arbeider, sier Harald Bodøgaard.
Det var sist tirsdag da MS Midnatsol var innom Bodø på sin andre ordinære tur nordover langs norskekysten, at Harald Bodøgaard først fikk anledning til å se sine kunstverk i ferdigmontert stand. Bodøgaard har utført de nye arbeidene i acryl, glass og mosaikk. Skulpturene har klare relasjoner til naturen, og har fått tittelen «Morild» og «Aurelia», etter planktonet og glassmaneten.
Nye muligheter
De to kunstverkene er blitt til i samarbeid med Drag Industrier i Bodø, der Bodøgaard har anvendt den nye vannjet-teknologien. En teknologi som gir helt nye uttrykksmuligheter, og som også åpner for bruk av nye materialer.
- Det betyr ikke at jeg legger steinen og stålet på hylla. De kommer fortsatt til å være der, men etter å ha arbeidet fram «Morild» og «Aurelia» har jeg lyst til å arbeide mer med nye materialer som acryl, glass og mosaikk. Dette peker helt klart mot noe nytt fra min side, sier Bodøgaard.
Etter å ha laget skissene til «Morild» og «Aurelia» har Harald Bodøgaard overført disse digital til vannjetmaskinen på Drag Industrier.
Mer acryl
- Dette har vært et utrolig spennende arbeid, og selv om jeg tar den nye teknologien i bruk, bærer også arbeidene preg av å være gjort for hånd. Jeg er oppriktig glad for det samarbeidet jeg har fått i stand med Drag Industrier og bedriftens disponent Aage Iversen, sier Harald Bodøgaard som ser for seg flere skulpturer i samme form. Skissene ligger der fortsatt. De er klare for nye skulpturer. Kanskje med tanke på «nye» Atelier 88 - Galleri Bodøgaard, som skal stå ferdig til åpningen av Musikkfestuka.
- Det kommer mer acryl fra meg, medgir Harald Bodøgaard.
Kalenderen fra nordlending.no | ||
Stians HESA-blogg | ||
Siste kommentarer