...
Yo! I kategorien øvet viste hiphopgruppa hvor akrobatisk stilen kan være.

Svett danseglede

Bodø Danseklubb forente film og dans i årets vårshow i Bodø kulturhus.

Se bildeserie

Publisert 09.05.2010 kl 22:00 Oppdatert 10.05.2010 kl 09:18

Tips en venn på e-post:

...
Utradisjonelt. Dans- og drillgruppa tenkte utenfor boksen og leverte en annerledes og mørkere dans.
...
Kaotisk og sjarmerende. Juniorgruppa i Bodø Danseklubb viste stor innlevelse under barnedansen i Bodø kulturhus søndag. Tolkningen av dansen var svært så forskjellig. Alle foto: Bjørn-Erik Olsen

Danseklubbens show

...

Alle foto: Bjørn Erik Olsen

Se bildene

Bodø kulturhus´ store sal var knapt nok halvfull under Bodø Danseklubbs vårshow. Solskinn og konfirmasjonshelg gjorde nok sitt for publikumstallet. Likevel var de fart, smil og svett danseglede i en og en halv time for store og små.

Rød tråd. For første gang fulgte danseklubben en rød tråd fra begynnelse til slutt. Valget falt på filmens verden med et innblikk i hva som har inspirert dansere og instruktører.

Det var muntre gjensyn med Gene Kelly og «Singing in the rain», Teletubbiene og Jim Carreys «Masken».

Poledance.

Instruktør Jeanett Kristin Børelv åpnet forestillingen med poledance, og om noen håpet at det skulle sette stemningen for resten av showet, ble de nok skuffet. For barnegruppene dominerte med lett kaotisk dans og fullstendig sjarmerende framføringer.

Matrix. De unges hiphop var holdt i enkel svart og hvitt der dansen fikk tale for seg selv. Virkemidlene var enkle og danserne var i fokus gjennom hele forestillingen.

Etter hvert entret også Neo scenen med dansere kledd opp som materien i «Matrix». Stilen var lyrisk hiphop. En noe ukjent stil her på berget, men som etter hvert har fått fotfeste via TV-program som «Dansefeber».

Rekruttering.

Bodø Danseklubb har hatt lave medlemstall det siste året. Derfor brukte de showet til rekruttering av nye medlemmer. Imellom nummer og filmklipp, mottok publikum informasjon om kurs og påmelding på lerretet.

Det var ikke bare glade amatører under søndagens show. Temperaturen steg betraktelig da det profesjonelle danseparet Erik og Consuela Roland tok scenen. Deres salsa og rumbamiks satte fart i maikalde føtter og høstet spontan applaus.

Halvgod regi. Forsøket med å bruke film som supplement til dansen, ble mottatt med stillhet. Det var lange pauser mellom filmklipp og dans. Lyden skurret på enkelte klipp og stillheten blant publikum ble desto mer hørbar.

Slik skiftet det som skulle vært den røde tråden farge flere ganger.

Konsentrasjon.

Regien la imidlertid ingen demper på dansere i alle aldre. Det var mange konsentrerte ansikter, enda flere smil og absolutt ingen som telte med leppene. Avslutningsvis hadde arrangørene spart et fartsfylt riverdancenummer og levende dukker til Gwen Stefanis «Wind it up».

Til finalen ble små og store gjenforent under en latterfylt shim sham shimmy der både skuldre og rumper fikk ristet løs.Svett danseglede i kulturhuset søndag.

Mest lest nå

...

Her tjener 18-åringer 400.000

Nyheter Tenåringer uten fast jobb tjener mellom 300.000 og 400.000 kroner årlig. Les mer

...

Trailere fast

Nyheter To trailere satt fast ved jernbaneundergangen på Setså utenfor Fauske. Les mer

...

- Nå har vi fått nok!

Nyheter Bodøværingene er ikke i tvil: - Vi vil til Syden! Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.