...
The Incredibles. Øystein Baadsvik synes Bertnes Brass var som de utrolige.

Fikk inspirasjon av supertubaist

The Daily Telegraph har skrevet om tubasolisten Øystein Baadsvik at han viser at alt en fiolin kan gjøre, kan en tuba også gjøre. I går fikk han vist noen av ferdighetene sine i Bodø.

Publisert 14.03.2010 kl 23:00 Oppdatert 15.03.2010 kl 07:40

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Bjørn Erik Olsen
...
Solister. Solistene Kristian Kyllingstad og Stine Ursin fikk vist sine ferdigheter under konserten.
...
Gjest. Støver Skolekorps var gjest under vårkonserten.

Søndag kveld var det klart for Bertnes Brass sin årlige vårkonsert i Bodø kulturhus. Konserten bød på et bredt spekter av musikk, fra de unge og lovende til den profesjonelle verdensmusikeren. Med seg som gjester hadde brassbandet Støver Skolekorps og tubasolisten Øystein Baadsvik.

Støver Skolekorps startet vårkonserten. De unge musikerne valgte å spille melodier som "American Pie" og "Northern Festival March". Allerede på den første klappet publikum i takt med skolekorpset.

Inspirasjon

Bertnes Brass valgte å invitere Øystein Baadsvik til Bodø for å vise hva en tuba kan brukes til.

– For oss er dette mer enn en konsert. Det har vært en hel helg med øving. Vi ønsket å få inspirasjon og få lære noe nytt. For et par år tilbake fikk vi besøk av Ole-Edvard Antonsen, men i år ville vi prøve noe annet. Vi valgte å gå helt i den andre retningen, til det største instrumentet, en tuba. Det var vanskelig å finne en spesiell og dyktig tubaist, forteller kveldens konferansier Pål Oppegård om bakgrunnen for at de ønsket å få besøk av tubasolisten.

Teknikker

Konserten "Fnugg" er kalt opp etter et stykke av Baadsvik, som viser en rekke av ulike spillemåter som tubaen har. Stykket er opprinnelig skrevet for solo tuba, men har senere blitt tilrettelagt for brass band, der stykket har fått navnet "Fnugg blue".

Baadsvik spilte først originalstykket for publikum, der han tar i bruk teknikker som multifoner, som er å synge samtidig som man spiller og "lip beat". Sammen med Bertnes Brass framførte tubaisten "Fnugg blue". Stykket har elementer fra det australske instrumentet didgeridoo, og er inspirert av norsk folkemusikk.

Variert

I en god time underholdt Bertnes Brass publikumet i Bodø kulturhus. De varierte konserten med å spille sammen med solisten, men viste også hva de kan by på selv. Blant annet spilte de "Carnivale in Venice" sammen med tubasolisten. Baadsviks tuba-versjon har blitt vist over 450.000 ganger på nettstedet youtube.com.

De framførte også "Gabriels Oboe", "The Incredibles" og "Burning love" med brass bandets egen Elvis til stor glede for publikum.

– De er så gode. Det har jeg fått oppleve i løpet av helga, sa tubasolisten om brass-bandet.

Mest lest nå

...

Minus 40!

Nyheter Nå siger kulden inn - også i Salten.

Hvor kaldt er det hos deg? Og har du bilder? Les mer

...

Reddet av rød topplue

Nyheter Savnet fisker funnet vinkende på et berg. Les mer

...

Her er pengene, Barth Eide

Nyheter Forsvarsminister Espen Barth Eide krevde pengesvar fra Ivar Kristiansen (H) på an.no. Nå får han svaret.

Hva mener du om Ivar Kristiansens svar? Delta i debatten. Les mer

...

Gründer ble Hönter

Kultur Lørdag åpner ny uteplass i Bodø. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.