Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Vidar Busk
 

Saftig gitarorgie

Vidar Busk og Bjørn Varpen var i praktslag da de hyllet sin store helt, Jimi Hendrix, på Sinus lørdag kveld. Se video.

Publisert 09.12.2007 kl 23:00 Oppdatert 10.12.2007 kl 13:32

Tips en venn på e-post:

...
...
Messias. Vidar Busk og Bjørn Varpen (bak) hyllet sin egen Messias på Sinus lørdag. Det gjorde de med en praktfull konsert med Jimi Hendrix mange låter på repertoaret. Foto: Freddy Toresen
...
Ga jernet. Vidar Busk ga jernet med gitaren og spilte så svetten rant.

Fakta

  • The Blue Flames of Jimmy James
  • Sted: Sinus
  • Varighet: 2 timer og 20 minutt
  • Tilhørere: 250

I nesten to og en halv time holdt de norske gitarheltene på til stor glede for et meget godt besøkt Sinus-publikum.

Og det var ikke småtterier de drøyt 250 tilhørerne fikk servert. Det var hardt, heftig og rått. Det var groove og funk. Dette ble ingen konsert hvor bandet planket igjennom Jimi Hendrix, eller Jimmy James som han ble døpt, sine mange låter. Herrene Busk og Varpen satte et eget og spennende preg underveis. Hendrix selv hadde nok vært mer enn fornøyd hvis han hadde hatt mulighet til å ta turen innom.

Gammel og ung. At musikken til Jimi Hendrix når stadig nye generasjoner er det liten tvil om. Det var nemlig en salig blanding av gammel og ung i skjønn forening på lørdagens konsert.

Og publikum syntes å kose seg stort med Busk og Varpens tolkninger av gitarmesterens mange perler.

Tidvis ble låtene dratt inn i heftige psykedeliske partier, hvor ikke bare de to gitaristene fikk tid til å briefe. Både bassist Jon Krogstad og trommis Sveinar Hoff skal ha sin del av æren for at dette ble en smått legendarisk aften. Og publikum slukte alt som ble servert rått og begjærlig.

Sløy Joe. Konserten begynte med en groovende versjon av Good Times Roll. Fortsatte med Lover Man og Purple Haze. Stemningen steg og gitarheltene spilte så svetten rant. Etter 45 minutter ble hyrdestunden dessverre stoppet på grunn av en aldri så liten teknisk svikt.

Etter en liten halvtime backstage entret bandet scenen på ny. De ga seg ikke før de hadde spilt i nesten to og en halv time til sammen.

Det var mange høydepunkter underveis, men det spørs om ikke den sløye versjonen av Hey Joe stakk av med en liten seier. Bjørn Varpen og bandet duvet deilig i bakgrunnen mens Vidar Busk beviste at han ikke bare er en strålende gitarist, men også en meget dyktig vokalist.

Pussig at bandet egentlig ønsket å kutte nettopp denne fra setlista.

Ferskt konsept. Publikum i Bodø kjente altså sin besøkelsestid. Dette var kun andre gang dette konseptet, som har fått navnet The Blue Flames Of Jimmy James, spilte sammen. Første gang var på Mo I Rana kvelden i forveien.

Vi tar nok ikke mye feil om dette bandet blir headhuntet til større festivaler og andre norske konsertarrangører i løpet av 2008.

Det står iallfall ikke på bandets vilje.

– Dette er vår egen lille gutteklubb. Vi spiller den musikken vi selv digger, og vi har det djevelsk moro. Hvis det er festivaler som ønsker en eksotisk greie, så er det bare å ringe Bjørn Varpen, reklamerte Vidar Busk etter konserten. Freddy Toresen

Mest lest nå

- Mye positivt å ta med seg

Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!

Se kampreferat fra treningskampen her. Les mer

...

– Barnet kan bli knust

Bil – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

Sirkus Eliassen med ny låtvideo

Kultur Torsdag ettermiddag var det opptak til videoen som skal promotere den nye låten til Sirkus Eliassen - ”Æ vil bare dans”.

Se bildeserier og video Les mer

...

Nektet adgang til Ørland-MGP

Nyheter Basesjef Tom Guttormsen på Ørland Hovedflystasjon brukte militær makt mot ørlandordfører Hallgeir Grøntvedt. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.