Julekonsert med sterke opplevelser

Bare en time etter at julegrana på Torget i Bodø var tent, inviterte Frelsesarmeen til julekonsert. Det ble en konsert med mange sterke opplevelser for de oppmøtte.

Publisert 03.12.2006 kl 23:00 Oppdatert 04.12.2006 kl 07:52

Tips en venn på e-post:

...
KonfraniserBodøs egen Per Sundnes nølte ikke da han fikk sjansen til å være konfransier under konserten.
...
Amerikaner Det internasjonale innslaget var Keith Austin fra Georgia i USA.
...
Plateartist78 år gamle Edmund Karlsen har gitt ut plate og ble mottat med trampeklapp av publikum.
...
Sterk historieBengt Helgeland var rusmisbruker i 30 år før han fikk hjelp av Frelsesarmeen.

Storsalen i Kulturhuset var utsolgt da Frelsesarmeen arrangerte sin første julekonsert i Bodø. Konserten har blitt en tradisjon flere steder i landet og flere tusen personer går til kirker og konserthus for å få med seg første smak av jul. I år kunne Frelsesarmeen Bodø korps og Frelsesarmeens rusomsorg ønske velkommen til et kveld med et bredt spekter av artister og gjester. Lokale, nasjonale og til og med en internasjonal artist hadde takket ja til å delta.

En av Bodøs helter, og kanskje årets nordlending, Per Sundnes, hadde fått gleden av å være konfransier for anledningen. Han har tidligere aldri jobbet med Frelsesarmeen, men nølte ikke et sekund da han ble spurt.

– Det er to ting jeg ikke kan drømme om å takke nei til, og en av de er Frelsesarmeen. For meg er det selve tegnet på godhet. Jeg husker godt når Frelsesarmeen sto og sang da jeg var liten og bodde i Bodø. Det var noe jeg bare var nødt til å gjøre, sier han.

Innholdsrikt program. Artistene var i stor grad hentet fra Frelsesarmeens egne rekker. Trompetisten Som Sundnes sa, dette var et show som var nesten kjendisfritt. Men likevel klarte de å presse inn en artist, med i alle fall et kjent etternavn. Thomas Brøndbo er yngste medlem av DDE-familien Brondbø fra Namsos. Han tok turen opp til Bodø for å synge en kjærlighetssang av Åge Aleksandersen, og ikke minst en av sine egne sanger, "Du sa æ va en drøm". Bodøs store fiolinist Susanne Lundeng vartet også opp med en sang komponert spesielt for anledningen.

Sterk historie. Bengt Helgeland har mye å takke Frelsesarmeen for. I dag har han blitt diakonmedarbeider i Oppsal menighet, men livet har ikke bestandig vært så lett. 30 år med rusmisbruk har satt sitt spor. I 1998 fikk han hjelp av Frelsesarmeen og er i dag rusfri og med fast jobb. De siste tre ukene har han tatt eksamen, noe han aldri hadde trodd han fikk gjøre.

– De tre siste ukene har vært de tøffeste i mitt liv. 30 år med rusmisbruk er ingenting mot tre uker med eksamen, sier han spøkefullt.

Tårene rant åpenlyst blant flere i publikum da han avsluttet med å synge "Det er makt i de foldede hender."

Gammel helt. Når Per Sundnes tenker på sine barndomsopplevelser av Frelsesarmeen, er det en person som bestandig dukker opp. Edmund Karlsen ble 75 år før han ga ut sin første plate for tre år siden, og ikledd uniformen fra Frelsesarmeen framførte han "O hellige natt." Publikum, som knapt hadde tørket tårene fra forrige nummer, reiste seg og ga 78 åringen trampeklapp da han gikk ned fra scenen.

Hedret. Kvelden ble avsluttet med at en spesiell person i Frelsesarmemiljøet her i Bodø ble hedret. Karen Rendahl har jobbet et liv for å bedre livet til de som ikke har det så enkelt her i Bodø. Da konserten var over ble hun dratt med på scenen og fikk heder og ære av publikum.

– Karen har jobbet ulønnet i utallige år. Hun har aldri stukket nesen fram, men har bestandig vært der om noen har trengt hjelp til noe. Derfor fortjener hun den oppmerksomheten, sier Stian Wik Rasmussen.

...

Her tjener 18-åringer 400.000

Nyheter Tenåringer uten fast jobb tjener mellom 300.000 og 400.000 kroner årlig. Les mer

...

Trailere fast

Nyheter To trailere satt fast ved jernbaneundergangen på Setså utenfor Fauske. Les mer

...

- Nå har vi fått nok!

Nyheter Bodøværingene er ikke i tvil: - Vi vil til Syden! Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.