Den nye industrien

– Et privat museum må gjerne bli tilført 30 millioner kom- munale kroner, men investorene kan jo gis tomt et annet sted enn i Rensåsen, skriver Torkel Johnsen.

...

Alt om Parken2010

Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!

Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!

Rockebaby

Familien Engan har tre navneforslag til rockebabyen. Hvilket synes du de bør velge?

Anine
Julie
Hanne Lise

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1184

AN på PDF

Været
  I dag I morgen
Bodø   7.5°   10.0°
Fauske   6.1°   9.0°
Rognan   6.4°   8.7°
Ørnes   6.7°   8.4°
Værøy   7.8°   8.5°
Leknes   7.2°   8.4°
Svolvær   7.4°   9.0°
Narvik   5.3°   7.2°
Oppeid   6.7°   8.1°

Løssalgsforhandlere

...

Jobbmagasinet

...

Bilmagasinet

...

AN viser vei

Ev 6 Majahaugen - Flyum
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn av vegarbeid. Arbeidet...
Ev 6 Dunderlandsdalen
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet, stengt i korte perioder og manuell dirigering på grun...
Ev 6 Forsålitlvatnet - Djupåsen
Redusert framkommelighet:
Manuell dirigering og nedsatt hastighet til 50 km/t på grunn av vegarbeid i per...
Ev 6 Skjomen bru
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vedlikeholdsarbeid. Gjelder fra 01.07.2010 klokken 07:0...
Rv 77 Junkerdalen (i Saltdal kommune)
Redusert framkommelighet:
Ett felt stengt på grunn av bilberging.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Publisert 30.11.2005 kl 23:01 Oppdatert 01.12.2005 kl 13:55

Tips en venn på e-post:

...
Tenkt stort. ? Kulturbasert næring er større enn fiske og jordbruk. U2 er Irlands viktigste eksportartikkel. Dette er den nye industrien, skriver dagens kronikkforfatter. Foto: Scanpix

Bodø skal bli større. Byen skal utvikles med ny næringsvirksomhet, universitet, boliger og kulturkvartal. Debatten om utvikling av sentrum viser at Bodø har ambisjoner.

Bodø er hovedstad for et betydelig geografisk område. Sentralisering skjer ofte ved flytting til nærmeste by. Vi har påtatt oss rollen som fylkeshovedstad, og det forventes at vi fyller dem. Kreative mennesker skal velge Bodø i stedet for å flytte sørover.

Denne byen er velsignet med dyktige mennesker i administrasjon, politikk og næringsliv. Vi har forutsetninger mange vil misunne oss. Vi skal vokse og utvikle oss. Vi skal bli en by med både innhold og utseende.

Sentrumsplanen. Det skal bygges tettere i sentrum. Byfornyelse krever at private eiendomsbesittere deltar. Skal det bygges nytt, må gammelt saneres. Derfor gis det tillatelse til større utnyttelsesgrad og flere etasjer. Eldre boliger oppnår en pris som gjør det gunstig å selge, mens eiendomsutviklere ser økonomi i å bygge nytt.

Modellen er like enkel som den er genial. Vi slipper i tillegg å berøre byens grønne lunger. En stor rose til byens planleggere.

Uansett hvordan praktiske og estetiske forhold løses, blir ikke alle fornøyd. Byen skal vokse og ny bebyggelse trenger seg på. I København bor innbyggerne tre ganger så tett som i Oslo. Hvor trives du best? Jeg har tillit til at både administrasjon og politikere gjør sitt ytterste for et godt resultat.

Kulturkvartalet. Det aktuelle området er strengt tatt to kvartaler, og deles også av en gate.

Arkitekt Niels Torp vant arkitektkonkurransen med forslaget "Storstue". Det er utrolig å høre Torp snakke om forslaget sitt. Her er det mye å lære om identitet og byutvikling. Torp ønsker at kulturkvartalet rendyrkes for kulturformål, og gjerne med god plass for ungdom. Det er høyverdige tanker, men det blir neppe noe kulturkvartal av det.

Renter og avdrag betjenes som kjent gjennom betaling av husleie. Er det mulig å bygge et signalbygg med leietakere uten betalingsevne, og hvordan ønsker kulturen selv å anvende sine budsjetter?

Etter arkitektkonkurransen kom et prospekt om realisering av kulturkvartalet. Her ligger jo utfordringen. Kulturkvartalet skal ikke bare tegnes, det skal bygges og finansieres. Utvalget åpner for at kvartalene kan inneholde parkeringsplasser, kontorer, ordinære næringsarealer med videre.

Billig areal til kultur må finansieres gjennom kostbart areal til næringsliv Det er stipulert en utbygging på 28.000 kvadratmeter, så her er det meget god plass. Dette siste utvalget er verdt å lytte til. Kulturkvartalet kan også bli penere med solide leietakere.

Rensåsparken. Det arbeids med et internasjonalt kunstmuseum i Bodø. Dette er ment å bli byens store attraksjon, og skal plasseres i den gamle svømmehallen. I denne sammenheng søkes det bygd inntil 100 boligenheter i Rensåsen. Tomteverdien vil være minst 30 millioner kroner. Gevinsten den dobbelte.

Politikerne prioriterer visstnok kulturkvartal og grønne luner. Her forsvinner både penger og grønne lunger i samme vending. Beslutningen går på tvers av politiske målsettinger. Et privat museum må gjerne bli tilført 30 millioner kommunale kroner, men investorene kan jo gis tomt et annet sted enn i Rensåsen.

Og bør ikke uansett penger og museum tilføres kulturkvartalet? Det er mulig jeg er politisk umusikalsk, men her er det noe som skurrer.

Nye muligheter. Byens nye storstue med konsertsaler med videre, gir mulighet for flerbruk. Økt tilgang på kurs- og konferanselokaler gir Bodø muligheter til å bli ledende i Nord-Norge. I gangavstand fra sentrum ligger både flyplass, bus, tog og båt. Alle hoteller i Bodø er i jo i realiteten flyplasshoteller.

Tiden er også inne for en kulturbasert næringshage. Personer som lever av sin kreativitet dekkes av begrepet kulturbasert næringsvirksomhet. Det kan være tradisjonell kunst og musikk, men også turisme, design eller lignende. Denne næringen er i dag større enn jordbruk og fiske til sammen.

Irlands viktigste eksportartikkel er rockegruppa U2. Finlands viktigste eksportartikkel er Nokia. Kanskje er Nokia først og fremst et designprodukt.

Dette er den nye industrien. Flere byer i Norge satser nå på disse næringshagene. Kulturbasert næringshage vil tilføre byen kreative mennesker, og ikke minst nye arbeidsplasser. Ved å sette dette i system kan aktører innenfor kultur skape sitt eget inntektsgrunnlag.

Kompetente mennesker ser sikkert hva det bør satses på i kjølvannet av kulturkvartalet. Det viktigste nå er at bygget kommer opp.

– En stor rose til byens planleggere.

...

Qashqai holder teten

Nyheter Nissan Qashqai er fortsatt den mest solgte bilmodellen i Salten, men Volkswagen Golf haler innpå.

Se alle salgstallene Les mer

...

Klar for nye oppgaver

Nyheter Etter ti år som politistasjonssjef i Bodø flytter Svein Sørmo inn i regjeringskvartalet. Les mer

...

Funnet omkommet

Nyheter Politiet har offentliggjort navnet på mannen som var savnet og som ble funnet død i Gildeskål. Les mer

Etterlyser båteier

Nyheter Politiet har tatt hånd om fritidsbåt og ber eier ta kontakt. Les mer

...

- Ikke skyldig

Nyheter Litauerne hevder de er uskyldige - også i lagmannsretten. Les mer

AN Bil

...

– Menn bør ikke få lappen før de er 23

Bil Unge menn har umodne hjerner og strengt tatt bør ikke unge menn få lappen før de er minst 23, sier forsker.

Hva mener du? Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Beiarn  Bodø  Fauske  Gildeskål  Hamarøy  Hemnes  Lødingen  Meløy  Nesna  Rødøy  Røst  Saltdal  Steigen  Sørfold  Tysfjord  Værøy 

Se våre bildeserier

Halsaturneringen

...
...

VM i luftgitar

Video Verdens beste luftgiatrist ble kåret i finske Oulu sist helg.

Se video her

Skolestart

...

Alle foto: Tom Melby

Se bildene!

Bodø Cup i bilder

...

Alle foto: Stefan Revang

Se bildene

Lesernes sommerbilder - del 2

...

Send ditt sommerbilde til nett@an.no

Se bildene

Brudebilder juli

...

Disse brudebildene sto på trykk i juli

Se bildene

Lesernes sommerbilder

...

Send ditt sommerbilde til nett@an.no

Se bildene

Lesernes kjæledyr

...

Send inn ditt bilde til nett@an.no

Se alle bildene
...

Vampyrfeber i Bodø

Film Interessen for erotikk og vampyrer er på topp. Verdenspremieren på«Eclipse» solgte ut i rekordfart.

Se flere klipp og bilder fra filmen! Les mer

...
Terningkast: 4

Gammelt tema

Film «Dear John» bygger på et gammel tema; kjærlighet, adskillelse og gjenforening.

Se klipp fra filmen Les mer

...
Terningkast: 1

Zzzzzzzzzzzzzzzz......

Film Kjedelig, tåpelig, sjarmløs. En elendig «story» og patetiske filmtriks. Der har du «Sex and the City 2».

Se klipp fra filmen Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Oversikt over alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

ANNONSER:

Telefon: 75 50 00 00
E-post: annonse@an.no
Bestill rubrikkannonse
Se oversikt over salgskonsulenter

KUNDESENTER:

Abonnement
AN Bonus
Kjøp PDF

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.