Kunstnere vil bli i Svolvær

Vågan::Nordnorsk Kunstnersenter i Svolvær kan bli flyttet til Tromsø eller Bodø. Men det skjer i så fall mot sterke protester lokalt.

Inger Anne Lillebø E-post
Publisert 26.04.2005 kl 22:01 Oppdatert 27.04.2005 kl 09:45

Tips en venn på e-post:

...
Vil bli. ? I dag holder vi til i et område der kunstnere fra hele verden komme for å bo og jobbe, påpeker fungerende daglig leder, Kristin Risan, ved Nordnorsk Kunstnersenter i Svolvær.Begge foto: Inger Anne Lillebø
...
Idyllisk. Nordnorsk kunstnersenter holder i dag til på idylliske Svinøya utenfor Svolvær.

Nordnorsk Kunstnersenter eies og drives av Nord-Norske Bildende Kunstnere og Norske Kunsthåndverkere Nord-Norge. Kunstnersenteret har siden 1985 holdt hus på Svinøya utenfor Svolvær og har i dag den største kunstbutikken i landsdelen med salg for 150 nordnorske kunstnere. Senteret har galleri og driver i tillegg en utstrakt kunsformidling i hele landsdelen.

70 prosent av finansieringen får senteret over statsbudsjettet. Resten kommer fra de tre nordligste fylkeskommunene samt fra vertskommunen Vågan. Senteret leier 600 kvadrameter stort lokale av Vågan Kunstsenter sammen med Atelier Lofoten. I tilknytning ligger også det privateide "Galleri Gunnar Berg".

Blir ikke mer synlig.

Under kunstnersenterets årsmøte i mars ble spørsmålet om flytting av senteret fra Lofoten diskutert. Samtidig kom også tilbudet om å flytte fra Svinøya og inn i det kommende nye kulturhuset i Svolvær, som er planlagt anlagt på hurtigrutekaien i lofotbyen.

Med en stemmes overvekt vedtok årsmøte å utrede en flytting eventuelt til Tromsø eller Bodø. Parallelt skal det jobbes med en flytting inn til sentrum av Svolvær.

– Det er til Svolvær vi ønsker oss. Jeg kan ikke se at vi blir mer synlig av å flytte til Tromsø. Jeg tror heller ikke vi får større besøkstall ved å flytte til en av de store byene, mener fungerende daglig leder, Kristin Risan, ved Nordnorsk Kunstnersenter.

Hun mener det er pussig at kunstorganisasjonene jobber for en sentralisering.

– I dag holder vi til i et område der kunstnere fra hele verden komme for å bo og jobbe. Vi har film og kunstskolen, det jobbes med et nytt kulturhus, vi har Lofoten Internasjonale Artfestival. Personlig tror jeg det er dumt å flytte fra Svolvær nå, sier Risan.

Hun tror ikke at senteret ville fått større besøkstall om det lå plassert i Tromsø eller i Bodø.

– Jeg tror heller ikke at Tromsø og Bodø kommuner vil gi oss så mye penger og så lav husleie som det vi får her i Vågan, sier hun.

9011 besøk.

9011 mennesker besøkte kunstnersenteret i fjor. Det er 3000 flere enn året før, går det fram av årsrapporten. 200 skoleklasser og 2951 skolelever har vært på besøk. I tillegg har 50 skoler i Nord-Norge og 4500 elever hatt besøk av nordnorske kunstnere i regei av kunstnersenteret.

I 2004 fikk senteret 2,8 millioner kroner i offentlige tilskudd. Årsresultatet ble på drøye 46.000 kroner.

Mest lest nå

- Mye positivt å ta med seg

Glimt Cato Hansen var på ingen måte noen slagen mann etter tapet mot Tromsø. Se bildeserie og video!

Se kampreferat fra treningskampen her. Les mer

...

– Barnet kan bli knust

Bil – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer

...

Nå kommer kjempemelka

Nyheter Nå kan folk i Nord-Norge få kjøpe ekstra store melkekartonger. Les mer

...

Hils til mamma!

Nyheter Over 1.000 har gjort det. Har du husket på morsdagen? Send inn din hilsning til mamma her. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.