Går det som Fauske IL håper, kommer Petter Northug jr. og samtlige landslagsløpere til å forlenge Fauske-oppholdet sitt i 2012 med fire dager.
Fauske skal som kjent arrangere andre del av langrenns-NM siste helga i mars om to år. I den anledning har langrennssjef Åge Skinstad lovet NMs rennleder Petter Grønås at han skal ta med seg samtlige landslag og alt som kan krype og gå i støtteapparatet til Fauske i fire dager før NM for å evaluere sesongen 2012.
– Forutsetningen er at vi klarer å sy sammen et opplegg for dem. Dette er folk som ikke liker å sitte å henge på hotellrommene, sier Petter Grønås.
Til Sulis?
– Og det skal vi nok få til. NM på Fauske skal ikke være bare et Fauske-arrangement. Vi ønsker å involvere hele Salten-regionen. I forbindelse med at landslagsløperne eventuelt blir våre gjester i ei hel uke, ser jeg for meg at vi kan ta dem med for eksempel i Sulisfjellene eller ut på havet. Vi har mye å vise fram, og jeg ser det som en ære at vi blir vist den tilliten at de kan tenke seg å komme til Fauske i fire dager før NM starter.
Det er vanlig at løperne og støtteapparatet kommer sammen etter hver langrennssesong for en evaluering. Det nye med Åge Skinstads plan for 2012 er at samtlige landslag i langrenn skal komme sammen.
Dermed skulle vi tro at NM i Klungsetmarka er garantert topp deltakelse.
Norgescup
Kommende vinter vil Fauske til ventelig arrangere et prøve-NM i form at et norgescuprenn.
– Vi får oss tildelt et norgescuprenn hvis vi vil. Vår utfordring er at vi foreløpig ikke har tilgang til så mye vann som vi trenger for å produsere nok kunstsnø. Vi har stor kommunal forståelse for at vi trenger vann fra Erikstadvatnet i området. Men samtidig er dette Fauskes drikkevannkilde, sier Petter Grønås, knappe to år før NM.
NM-øvelsene på Fauske er 30/50 km klassisk, teamsprint skøyting, sprint for juniorer og finalene i norgescupen for juniorer.