- Kulturproblem i Glimt

Tom Kåre Staurvik mener Glimt har hatt et problem med kulturen.

Hva mener du?

Helge Grønmo E-post
Publisert 07.02.2012 kl 11:00 Oppdatert 06.02.2012 kl 16:10

Tips en venn på e-post:

...
Tom Kåre Staurvik

Omtalte lag og spillere


Glimt-treneren, som kom inn i tospann med Cato Hansen før årets sesong, stilte opp i ANs spalte "I fokus" i lørdagsbilaget Fri Helg.

Der svarer han på spørsmål i etterkant av rabalderet da unge Erlend Robertsen ble sendt hjem og irettesatt etter en episode på ei Glimt-trening:

- Det har vært mye rabalder rundt Erlend Robertsen den siste tiden. Han ble sendt hjem etter å ha oppført seg uakseptabelt på en trening. Har gemyttene lagt seg?

- Ja, det vil jeg påstå. Jeg kan ikke kommentere enkeltspillere i denne typen saker, men på generelt grunnlag kan jeg si at både spillere og trener må holde tunga rett i munnen. Vi må alle vite hvor grensen går. Men det er treneren som bestemmer hvor grensen skal gå. Fotball er en fysisk idrett, og det kan gå tøft for seg. Og noen ganger kan noen hver ha rusk i maskineriet. Denne gangen måtte vi imidlertid si tydelig fra om oppførselen.

- Har de unge spillerne i Glimt et problem med holdningene sine?

- Jeg vil påstå at Glimt har hatt et problem med kulturen sin over flere år. Det har vært stor rotasjon på trenerne, og det har i beste fall vært en svevende politikk rundt dette med holdninger. Nå har vi tatt tak i dette og ansatt trenere langt ned i aldersbestemte lag. Vi har et bevisst forhold til hvordan vi skal forholde oss til publikum, trenere, med- og motspillere og dommere. Dette må man ta tak imens spillerne er helt unge. Vi må være like ansvarlige som en skolelærer, eller en forelder på dette området.

- Er det en fare for at treneren oppfattes som kompis og ikke som sjef?

- Det er vel forskjellig fra trener til trener. Noen er strenge, mens andre er milde. Jeg føler ikke at vi har et problem i Glimt med autoriteten. Noe annet ville vært uakseptabelt. En trener lever av å ha autoritet.

- Du har spilt fotball både i Norge og som utenlandsproff. Hva forventes egentlig av en ung fotballspiller?

- I Glimt forventes det at spilleren skal representere klubben positivt i alle sammenhenger. Vi følger de samme normene som ellers i samfunnet, at man skal oppføre seg skikkelig, og det burde rekke. Det er mye strengere i utlandet, og dårlige holdninger får store konsekvenser.

- Du var vel ikke direkte konfliktsky selv? Synes å huske noen krangler med Nils Arne Eggen i Rosenborg?

- Ja, det kan nok stemme. Men jeg har utviklet meg siden den gangen. Jeg har fått mye mer erfaring. Historiene fra den gangen har flere sider, som jeg ikke kan rippe opp i nå, men det er jo slik at fotballspillere har ulikt tenningsnivå. Noen er hissige, andre er ikke hissige nok. En trener har uansett en annen rolle.

- Hva skal Glimt gjøre for å beholde de talentfulle unge spillerne?

- Jo bedre lag man har, jo lettere er det å beholde spillerne. Og første steg på veien er å rykke opp i eliteserien.

- Klarer dere å rykke opp i år, og er det ønskelig?

- Ja. Og ja. Men det blir ikke lett.

- Hvordan er det å være tilbake i Glimt?

- Det er helt supert. Jeg har jo tilbrakt noen timer i denne klubben opp gjennom årene, og dette er hjemmet mitt. Jeg har vunnet ting med både RBK og Glimt, men det var alltid best med Glimt. Heller en tittel med Glimt enn fire med RBK. Og så er det tilfredsstillende å jobbe med noe jeg selv mener at jeg er jævlig god til.

- Hvordan er det å jobbe i en bransje der jobben er usikker til enhver tid?

- Det er helt greit. Jeg er vokst opp i dette systemet. Klarer man ikke å takle dette aspektet har man ingen ting i fotballen å gjøre. Man må være tøff.

- Angrer du på noen av dine egne karrierevalg?

- Ja, det gjør jeg. Jeg burde kanskje dratt til RBK ett år før jeg gjorde. Og så burde jeg nok vært mer tålmodig når jeg først var der.

- Folk som kjenner deg sier du er ekstremt opptatt av fotball, også utenfor jobben. Stemmer det?

- Jeg er veldig opptatt av fotball, det stemmer. Men det er stort sett mens jeg er på jobb. Utenfor jobben er jeg egentlig mye mer opptatt av golf.

- Ditt beste fotballøyeblikk?

- Cupfinalen mot Strømsgodset i 1993. Da jeg så skuddet mitt gå inn og det ble 2-0. Det var et viktig øyeblikk også for klubben. Vi hadde alltid blitt sammenlignet med 75-årgangen av Glimt, og nå hadde vi skapt vår egen idrettshistorie.

  • Har Glimt et problem med kulturen innad i klubben? Si din mening i kommentarfeltet under.

500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/football/magic/www.an.no/33/5916502/2012-02-06T16:10:44Z when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/componada-xslt-1.210.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: A DOCTYPE is not allowed in content.

, group
X-Trace-App: [componada ; textur.api.kunder.linpro.no ; Thu May 24 03:21:14 CEST 2012] X-Trace-App: [corredor ; grundtal.api.kunder.linpro.no ; Thu May 24 03:21:14 CEST 2012]

Mest lest nå

...

Kjell (74) kjørte 530 mil på scooter

Bil De fleste av oss tar flyet når vi skal fra Gran Canaria til Bodø. Kjell Hansen (74) valgte å kjøre scooter. Les mer

...

Sjekk den haien!

Nyheter Garnfisker Harald Nordhaug fikk virkelig storfangst da han dro garnene.
Les mer

Slaget om kampflyene

...

Rystende rapport fra lukket møte

Nyheter Det var ikke uten grunn at media ble kastet på gangen da statssekretær Roger Ingebrigtsen den 26. mars møtte de ansatte ved Bodø hovedflystasjon. Les mer

...

Fullt av trafikkfeller

Nyheter Responsen fra leserne lar ikke vente på seg: Det finnes nok av trafikkfeller i Bodø og omegn. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.