Tidlig i vinter ble Glimt dratt fram som et skrekkeksempel på den dårlige økonomistyringen i norsk fotball. I 2009, derimot, er Glimt den eneste eliteserieklubben som ligger an til å gå i pluss.
Les om artistene, programmet, de frivillige og forberedelsene til Parkenfestivalen 2010!
Sjekk siste nytt om Parkenfestivalen!| I dag | I morgen | |||
| Bodø | 7.5° | 10.0° | ||
| Fauske | 6.1° | 9.0° | ||
| Rognan | 6.4° | 8.7° | ||
| Ørnes | 6.7° | 8.4° | ||
| Værøy | 7.8° | 8.5° | ||
| Leknes | 7.2° | 8.4° | ||
| Svolvær | 7.4° | 9.0° | ||
| Narvik | 5.3° | 7.2° | ||
| Oppeid | 6.7° | 8.1° | ||
| Jan Eskil Severinsen | |
| Publisert 03.11.2009 kl 23:00 Oppdatert 04.11.2009 kl 09:02 |
Da Glimt presenterte et underskudd på 8,6 millioner kroner i vinter, og en egenkapitalsituasjon som fikk alle varselslampene til å lyse, brukte mediene Glimt som selve eksempelet på krisen i norsk fotball.
Men sakte men sikkert har de andre eliteserieklubbene kommet ut av skapet og presentert til dels store millionunderskudd. Da er det oppsiktsvekkende at Glimt kan komme til å stå alene med plussresultat for 2009.
– Det kjennes selvsagt godt at vi har lykkes med å snu en negativ trend, men samtidig er det viktig å påpeke at det ennå gjenstår mye arbeid. Men sett på 2009 isolert, bør vi være fornøyd med at vi pr. i dag ser ut til å gå mot et lite overskudd, sier direktør Bjørn Tore Hansen.
Vanskelige dager
Da Hansen overtok som klubbdirektør, satte han i gang det han kalte "Operasjon Overlevelse". Denne øvelsen har inneholdt et salg av Trond Olsen, permitteringer i administrasjonen og i det sportslige apparatet, og lønnskutt på 10 prosent for alle klubbens ansatte siste halvdel av sesongen.
Grep som ikke alltid har vært like enkle å hanskes med.
– Det har vært noen vanskelige dager, og til tider vært en slitsom prosess. Men dersom klubben skal bestå, så må vi fortsette denne jobben, og jeg må fortsette å gjøre jobben jeg er satt til å gjøre, sier Hansen.
Løftet har kanskje kostet vel så mye det har smakt, all den tid sesongen 2009 endte med sportslig havari og nedrykk til 1. divisjon. Nå blir den store utfordringen å klare å fortsette å leve nøkternt samtidig som klubben legger til rette for det uttalte målet om å rykke rett opp igjen kommende sesong.
Bygger opp, ikke ned
– Det er helt klart en stor utfordring, og det at vi rykket ned i år er et stort skår i gleden over å ha lyktes bra økonomisk. Enkelte snakker om at vi er i gang med en prosess hvor vi bygger ned klubben. Det er jeg helt uenig i. Jeg vil påstå at vi er i ferd med å bygge oss opp. Dersom vi hadde fortsatt å drive slik vi har drevet tidligere, så hadde det vært å bygge ned klubben. Fotball handler mye om følelser, og det er ikke alltid det og nøkternhet går sammen, sier Hansen og bruker salget av Trond Olsen som eksempel.
– Dersom vi ikke hadde solgt Trond, hadde sannsyligvis ikke klubben overlevd, sier Hansen som understreker at det fremdeles gjenstår to måneder av budsjettåret 2009.
– Selv om vi pr. nå ligger an til et lite overskudd er det viktig å huske at det gjenstår to måneder av året. Det kan fremdeles hende at vi velger å gjøre prioriteringer som vil føre til at vi ikke ender i pluss. Dette er bare prognoser, sier Glimt-direktøren.
Selv om Glimt nå virker å ha nådd målsettingen om å gå i balanse eller bedre sesongen 2009, gjenstår det fremdeles store økonomiske utfordringer i årene som kommer. Etterslepet fra tidligere år lå på rundt 15 millioner kroner sist vinter, selv om også dette er redusert i løpet av 2009.
– Det er riktig at dette er redusert med noen millioner i år, men det gjenstår fremdeles mye arbeid, sier Hansen.
Mange stygge tall. Her er prognosene for 2009-resultatene i eliteserien:
(Kilder: Aftenposten, Romsdals Budstikke, Sunnmørsposten, Romerikes Blad, Fredrikstad Blad, Tv2.no, Nordlys, Fedrelandsvennen).
Kalenderen fra nordlending.no | ||
Stians HESA-blogg | ||
Siste kommentarer