...
Salgsstatistikken for april viser at det er full fart i Nybil-Norge. Foto: broom.no/ANB

Kraftig økning i bilsalget

Oslo (ANB): Salgstallene øker med over 40 prosent. Her er vinnerne – og taperne – i april.

Publisert 04.05.2010 kl 10:41 Oppdatert 04.05.2010 kl 10:58

Tips en venn på e-post:


404 - Not found

Error message: Not enough arguments given

Salgsstatistikken for april viser at det er full fart i Nybil-Norge.

En økning på 42,3 prosent i forhold til samme måned i fjor er knallsterkt. Ser vi på apriltallene ti år bakover i tid, er dette 23,3 prosent høyere enn gjennomsnittet. De gode tallene skyldes altså ikke i hovedsak at fjoråret var svakt.

Til sammen 10.677 nye personbiler ble registrert i april. Og vinneren er (igjen) Volkswagen Golf.

Golf har virkelig festet jerngrepet på kjøperne og i april solgte denne modellen nesten dobbelt så mye som nestemann på lista.

Hvorfor selger den så godt? Les Golf-testen her


Vanskelig navn - godt salg

Til sammen ble det 763 nye Golf-eiere i april, det gir en markedsandel på knallsterke 7,1 prosent.

Da er det langt ned til bil nummer to, Volvo V70 som solgte 413 eksemplarer og med det sørget for en markedsandel på 3,9 prosent.

På tredjeplass finner vi Nissan Qashqai som har fått ny vind i seilene etter en facelift nylig. 386 eksemplarer av bilen med det vanskelige navnet rullet ut fra Nissan-forhandlerne i april. Markedsandel på 3,6 prosent er nok de veldig fornøyde med hos Nissan. Hårfint bak Qashqai med 370 solgte og 3,5 prosent markedsandel finner vi den gamle traveren VW Passat.

Duell mellom Qashqai og Skoda Yeti finner du her


Astra-comeback

Øvrige modeller det er verdt å merke seg i april er Toyota Prius som noterer seg for en kjempeøkning. 200 solgte Prius gir en økning på hele 325,5 prosent kontra samme måned i fjor.

Opels nye Astra begynner også å gjøre seg bemerket på statistikken, 211 solgte gjør at Astra kryper inn på lista over de 20 mest solgte modellene så langt i år.

Og Audi A3 gasser på igjen etter en litt svak periode, 235 A3-er i april gir markeddsandel på 2,2 prosent.


De som bremser

Noen som bremser oppe i alt dette? Ja, Toyota Avensis har en svært dårlig måned med bare 297 solgte, det gir minus på hele 23,7 prosent.

Toyota har akkurat lansert en ny kampanjemodell, Avensis Navitech, hvor tilgjengeligheten har vært begrenset i starten.

Men vi det ryktes at ordreinngangen er svært god, så Avensis kommer nok til å gasse på kraftig de kommende månedene.

Ford må også notere seg for et par minus. 1,7 prosent for Fiesta og såpass mye som 10,9 prosent for Mondeo.

Snart kommer en svært spennende Ford - les mer her


Ujevn leveranse

Mondeo er for øvrig den modellen av de 20 mest solgte som øker minst totalt så langt i år, 6 prosent.

Skoda Octavia er også litt i minus i april. 272 eksemplarer er 4,9 prosent ned i forhold til april 2009.

Her må vi også legge til at tallene nødvendigvis vil variere endel fra måned fra måned, blant annet på grunn av ujevne leveranser av biler.

For å se hele topp 20-lista hos broom.no – klikk her

(ANB/broom.no)

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

klipp En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/33/4370341/

KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.