...
Det virker kanskje håpløst, men disse tipsene kan kanskje hjelpe! Foto: Illustrasjonsfoto

- Hjelp, det er eksamen!

Enkelte har allerede hatt eksamen, mens andre fortsatt venter spent på om de kommer opp eller ikke. AN ung har samlet opp en del tips om hvordan du kan takle nervene!

Publisert 01.06.2010 kl 17:29 Oppdatert 01.06.2010 kl 21:22

Tips en venn på e-post:


Det er like før sommerferien nå, og alle gleder seg! Det eneste som står i veien for den er den fordømte eksamen! Hvordan skal man takle den for å få best mulig resultat? Jeg har laget en liste over en variasjon av tips som har hjulpet meg gjennom eksamen, tentamen og ellers prøver generelt:

Før prøven

Hvis du skal lese et kapitel, les gjennom det og ta stikkord underveis på et ark. Les så gjennom stikkordene og se om du husker det du har lest. Hvis ikke, les gjennom på nytt, og utdyp stikkordene dine.

- Faktasetninger funker også hvis du ikke liker korte stikkord.

- Lær deg sammendraget!

- Ikke utsett øvingen for lenge. Et skippertak kan ofte gi deg en god karakter, men om du tar et skippertak et par dager før og et til dagen før kan du lett få toppkarakter!

- Gjør oppgaver til kapitelet.

- Forstå det du leser. På VGS holder det ikke å huske et avsnitt fra boka.

- Bruk vennene dine: Du er sikkert ikke alene om å ta denne prøven. Øv sammen, snakk om den, del opplysninger og forklar til hverandre.

- Søvn er viktig, ikke sitt oppe hele natten for å øve. Begynn heller tidlig og avslutt slik at du er uthvilt til prøven.

- Les kjapt over notatene dine/sammendraget før du legger deg og ”sov på det”. La underbevisstheten din jobbe litt i søvne.

- Ikke la deg distrahere så lett. Du må ikke være på nett når du pugger.

- Musikk kan være hjelpsomt når du øver, men ikke når du fokuserer mer på å synge med teksten enn å lese.

- Hvis du ikke husker alt kvelden før selv om du har brukt hele kvelden på å pugge, ikke få panikk og bruk natten på å lese mer. Hjernen din trenger bare å sove på det. Det er utrolig hvor mye som kommer tilbake over natten.

For å si det kort, øv godt i forveien, få deg nok søvn dagen før, bruk egne notater og pugg dem. Det er ikke verre enn det.

Et par tips for muntlige prøver

- Øv. Gå gjennom presentasjonen din, helst uten notater (du vil nok trenge dem de første gangene).

- Ta tiden på hvor lang tid du bruker siden du mest sannsynelig har en tidsramme å holde deg til.

- Hvis noe går galt under øvingen kan du enten begynne på nytt eller fortsette å rette opp på det når du øver gjennom det andre gangen.

- Hold et normalt tempo. Behold roen og ikke bruk utrykk som ”også videre”.

- Ha en passende PowerPoint (hvis du skal bruke en). De fleste av oss la nok dette bak oss etter den første uken med programmet, men ikke bruk en haug med effekter, det gir mottakeren hodepine.

- Hvis du liker skippertak og føler at det funker til å nesten få toppkarakter, prøv å ta et skippertak to dager før framføringen. Da vil stoffet synke litt bedre inn, og du vil selvsagt øve en gang eller to gjennom det dagen før også for å være sikker.

- Du må kunne stoffet! Får du noen spørsmål er det et best for deg at du kan svare på dem.

Under prøven

- En liten ting jeg pleier å gjøre er å skrive raskt ned småting på prøven så snart jeg får den. Hvis jeg må huske den kjemiske formelen for noe, skriver jeg den kjapt ned på prøven så jeg ikke glemmer den til senere. Det er som å skrive ned en jukselapp på prøven din, bare at det er lov!

- Når du har skrevet ned evt. småting, les spørsmålene nøye. Det har kostet meg et par poeng der jeg leste spørsmålet feil, og det er virkelig irriterende å ikke få toppkarakter på grunn av småfeil som det.

- Ikke bruk lang tid på et spørsmål du ikke husker med det første. Hopp over det og kom tilbake til det senere.

- Ta det med ro. Du kan dessverre ikke gå rundt, men du kan lene deg litt tilbake, strekke ut føttene og prøve å stresse ned litt. Så snart du finner roen kan du gå tilbake til prøven med full fokus. Hjerneteppe kommer gjerne av stress så ta det med ro.

- Er du ferdig allerede? Dobbelsjekk. Gå gjennom alle spørsmålene og svarene. Har du regnet med rette tall? Har du besvart oppgaven? Stemmer alt?

- Har du pugget godt vil du trolig ikke være stresset, og mye av det jeg nevnte ovenfor kan være irrelevant. Da burde du være 100% forberedt og bredfull av selvtillit uansett.

Mine favorittmetoder

Jeg følger ikke alle tipsene selv siden jeg er utrolig dårlig til å følge egne råd. Her er de fem tipsene jeg bruker når jeg pugger selv:

1. Jeg lærer meg stoffet. Det hjelper ikke å bare huske det, jeg gjør mitt beste for å kunne det.

2. Jeg er flink på skippertak og leser mye kvelden før. Deretter lar jeg hjernen jobbe litt i søvne.

3. Jeg noterer småting i margen/på prøven med en gang jeg får den for å huske formler, et antall land eller spesielle navn.

4. Snakker mye med venner om prøven. Det hjelper meg masse!

5. Beholde roen under prøven. Skrive godt og utfyllende, og det er bedre å prøve å svare på et spørsmål og få et halvt poeng enn å la det være å få null poeng. Hvem vet, kanskje du har litt rett?

Hvis du nå vil ha meg unnskyldt, har jeg et par prøver å pugge til selv. Lykke til!

Har du noen tips til hvordan man øver til eksamen, tentamen eller prøver generelt? Skriv i kommentarfeltet under!

Test av kantinemat

...

Bildeserie fra Dag Sørås på Rock

...


Bildeserie fra gratiskonserten til Sparebank1

...

Filmfest Salten 2011

...

Maskeradeball på Bodin

...

Bynatta 2011

...

"Den store bakkekampen"

...

Leken sex

...

Kjerringråkk

...

Stander på yrkesmessa

...

Seriehelg i Bodø

...

ANung tester dingser på utdanningsmessa

...


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.