...
Marit Bjørgen vant igjen. Foto: Terje Pedersen, ANB, arkiv

Marits søte bursdagsfest

Falun (ANB-NTB): Alle hyllet Marit Bjørgen på hennes store 30-årsdag søndag.

Publisert 21.03.2010 kl 15:35 Oppdatert 21.03.2010 kl 15:39

Tips en venn på e-post:


Selv bidro hun med å vinne også det aller siste verdenscuprennet for sesongen i det tette snøværet i Falun. Dermed vant også OL-dronningen minitouren i Sverige.

Feiringen av dagen startet tidlig.

– Jeg ble vekket av at alle jentene på laget kom syngende inn på rommet. Jeg fikk også gaver, både champagne og øredobber, sa Bjørgen.

Etter løpet ble det full hyllest på stadion med en drøss prisutdelinger, og publikum feiret 30-åringen med å synge bursdagssangen. De ropte også tre ganger hurra for henne. Bjørgen var et eneste stort smil på podiet.

Beste

– Hvordan er det å bli 30?

– Jeg er i min beste alder. Du lærer av alt du har gjort, sa Bjørgen, som slett ikke var ferdig med feiringen av dagen. Søndag kveld disket Falun-arrangøren opp med verdenscupfest, og Bjørgens dag skulle markeres ytterligere.

Til uken blir noen rolige skiturer. I slutten av uken starter evalueringen av årets sesong. Den blir ikke altfor heftig for Bjørgens del. Det aller meste har gått veien for Rognes-løperen denne sesongen.

Hun fikk en knallåpning allerede på de to helgene på Beitostølen i november, og hun bare fortsatte før hun tok en pause fra verdenscupen i slutten av desember. Totalt har hun hentet inn drøye millionen i premiepenger i verdenscupen, til tross for at hun ikke stilte i Tour de Ski.

Tøft

Bjørgen har beholdt motivasjonen oppe, og selv på avslutningsdagen holdt hun tempoet til siste meter var unnagjort. Sammenlagtseieren i verdenscupfinalen var aldri truet.

– Det var ekstremt vanskelig å gå teknisk bra på ski, men jeg klarte å holde unna i det som har vært en fantastisk sesong.

Verdenscupvinneren Justyna Kowalczyk kom på 2.-plass 51,9 sekunder bak, mens Charlotte Kalla slo Kristin Størmer Steira i kampen om 3.-plassen.

Arrangøren ba nasjonene om hjelp i et forsøk på å holde løypene noenlunde åpne og gangbare.

– Vi fikk en forespørsel i dag tidlig om vi kunne hjelpe til, og vi bidro med 10 mann til forpatruljen, sa sportssjef Åge Skinstad, som selv var en av dem som gikk opp sporet til Bjørgen.

– Uten den jobben som ble gjort ville det ha blitt veldig tungt for løperne, mente Skinstad. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

14-åring på byen

Nyheter Bursdagsfeiring, lekeslossing og 14-åring på byen. Det var bare noe av det som preget Saltenpolitiets natt til Lørdag. Les mer

...

– Ikke plasser oss i ødemarka

Nyheter Rusmisbruker Inger-Marie (29) er positiv til det nye bofellesskapet som planlegges i Årnesveien i Rønvika. Hva mener du om bofellesskapet som planlegges? Les mer

...

Hjemmefest over styr

Nyheter Det lønner seg ikke å ha hjemmefest. Spesielt ikke når det kommer noen som ikke er invitert. Les mer

...

Bråk på Ørnes

Nyheter Natt til lørdag måtte politiets patrulje til Ørnes to ganger. Les mer


KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

OM AN.NO:

an.no blir regelmessig
lagret av Nasjonalbiblioteket.
Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig
som kildemateriale for
forskning og dokumentasjon.

KUNDESENTER:

Kundesenter
AN Bonus
Kjøp PDF
Annonser

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen
Fung. digitalsjef: Pål Guttormsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.