...
Politiet i Arendal bekreftet før helgen at det var funnet cyanid på vinflasken som den 59-årige advokaten tok en slurk av før han falt i koma og ble liggende bevisstløs i flere dager. Foto: Ill/Joakim S. Enger, ANB

Varetekt etter vinforgiftning

Arendal/Oslo (ANB-NTB): 46-åringen som er siktet for drapsforsøk mot 59-åringen som ble forgiftet av vin i Arendal, er varetektsfengslet i to uker.

Fotball Live

søndag 12. sep. kl. 18:00
Løv-Ham - Bodø/Glimt

Kampstart om:

10 dager 1 timer 55 min. 32 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Beiarn  Bodø  Fauske  Gildeskål  Hamarøy  Hemnes  Lødingen  Meløy  Nesna  Rødøy  Røst  Saltdal  Steigen  Sørfold  Tysfjord  Værøy 
...
Publisert 02.06.2009 kl 19:50 Oppdatert 02.06.2009 kl 19:53

Tips en venn på e-post:

Mannen var først siktet for trusler, men siktelsen er ble utvidet til å gjelde drapsforsøk.

– Politiet fikk medhold på fengslingsmøtet tirsdag, og mannen er varetektsfengslet med brev- og besøksforbud i to uker, opplyser politiadvokat Vanja Bruvoll i Agder politidistrikt til NTB.

Den 59-årige advokaten tok en slurk av en flaske hvitvin lørdag 25. mai, og fem minutter senere falt han i koma.

– Vi vil bruke de to ukene til taktisk og teknisk etterforskning for å kartlegge hvordan forgiftningen har skjedd, sier Bruvoll.

Cyanid

En av teoriene til politiet går ut på at den siktede skal ha brutt seg inn i 59-åringens hus og brukt en sprøyte eller lignende til å sprøyte gift gjennom korken og ned i flasken.

– Flasken var i utgangspunktet intakt, og vi jobber med flere teorier. I tillegg til cyanid er det foreløpig funnet to andre giftstoffer i vinen. Disse brukes blant annet i plantevernmidler. Vi venter imidlertid på ytterligere analyseresultater, sier Bruvoll.

Politiet i Arendal bekreftet før helgen at det var funnet cyanid på vinflasken som den 59-årige advokaten tok en slurk av før han falt i koma og ble liggende bevisstløs i flere dager.

Nekter

46-åringen nekter ifølge politiet for å ha noe med forgiftningssaken å gjøre. Den siktede mannen skal imidlertid overfor andre ha gitt uttrykk for et brennende hat mot advokaten og at han også hadde planer om direkte vold.

Politiet bekrefter at de mistenker 46-åringen for ha lagt en øks på trappen til advokaten og for å ha vært inne i huset hans.

Det er uklart hvorfor 46-åringen bærer nag til advokaten. (ANB-NTB)

...

Qashqai holder teten

Nyheter Nissan Qashqai er fortsatt den mest solgte bilmodellen i Salten, men Volkswagen Golf haler innpå.

Se alle salgstallene Les mer

...

Klar for nye oppgaver

Nyheter Etter ti år som politistasjonssjef i Bodø flytter Svein Sørmo inn i regjeringskvartalet. Les mer

...

Funnet omkommet

Nyheter Politiet har offentliggjort navnet på mannen som var savnet og som ble funnet død i Gildeskål. Les mer

Etterlyser båteier

Nyheter Politiet har tatt hånd om fritidsbåt og ber eier ta kontakt. Les mer

...

- Ikke skyldig

Nyheter Litauerne hevder de er uskyldige - også i lagmannsretten. Les mer

Dagens mest leste saker

...

Gode gubber i LO

Riktignok er LO-leder Roar Flåthen både mann og har tradisjonell industribakgrunn. Men samtidig har han stått for en linje i lønnsoppgjørene som har gitt lavlønte kvinner betydelige tillegg.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Nordens største båtmesse

...

Båter i sjøen i Kadettangen er i gang. Se bildene her.

Se bildeserie

Nytt og gammelt

...

Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.

Se bildene her

Solbakken gikk amok

...

Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.

Se bildene fra dramaet!

Lesernes sommerbilder

...

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

KONTAKT AVISA NORDLAND:

Telefon: 75 50 00 00
Adresse: Storgata 38, 8002 Bodø
Adm. direktør: Bjarne Holgersen
Oversikt over alle ansatte i AN

TIPS OSS!

Telefon: 75 50 50 50
E-post: tips@an.no
sms/mms: Kode ANtips til 2005

ANNONSER:

Telefon: 75 50 00 00
E-post: annonse@an.no
Bestill rubrikkannonse
Se oversikt over salgskonsulenter

KUNDESENTER:

Abonnement
AN Bonus
Kjøp PDF

REDAKTØRER:

Sjefredaktør: Jan-Eirik Hanssen
Redaktør: Børje Klæboe Eidissen
Redaktør: Reidun Kjelling Nybø
Redaktør: Vibeke Madsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.