Oslo (ANB-NTB): I år 2000 sto rumenske statsborgere bak 60 vinningsforbrytelser i Norge. Ni år senere har antallet økt til 1.580.
Mens det de siste årene har vært polakker og litauere som har stått for det meste av vinningskriminaliteten utført av utenlandske statsborgere i Norge, har rumenske statsborgere i år fullstendig tatt over markedet, skriver Aftenposten.
Tall fra Kriminalpolitisentralen (Kripos) viser at rumenerne i årets sju første måneder står for like mange vinningsforbrytelser som polakker og litauere til sammen. I 2006 var rumenere innblandet i 340 tyverier, men fra 2007 har antall saker gått kraftig opp, til rekordhøye 1.580 i år.
Ifølge Morten Hojem Ervik, sjef i seksjonen for organisert kriminalitet i Politidirektoratet, er utviklingen entydig negativ, både når det gjelder antall saker og særlig vinningssakene begått av statsborgere fra andre land.
– Vi møter store utfordringer. Ikke minst fordi denne kriminaliteten begås i raskt tempo på tvers av politidistriktene, skriver Ervik i magasinet Norsk Politi.
Handelsnæringen i Norge merker den økte aktiviteten, og registrerer flere tyverier fra rumenere og færre fra polakker og litauere og HSH, som organiserer handels-og servicenæringen, får svært mange bekymringsmeldinger fra medlemsbedrifter angående vinningskriminelle gjenger fra Øst-Europa.
– Vi har gjentatte ganger tatt dette opp med Riksadvokaten, Politidirektoratet og justisministeren, hvor vi har uttrykt bekymring for tilstandene og vist til at det er en sterk økning i kriminalitet rettet mot enkelte bransjer de siste årene, sier Thor Martin Bjerke, sikkerhetsrådgiver i HSH. (ANB-NTB)
Kommentar: Barneminister Audun Lysbakken har startet en prosess for bedre barnevern.
Les hele kommentaren her
En skiløper fra Sveits som lørdag var meldt savnet etter en skitur, kom lørdag kveld til rette.
Se bildene fra Moods of Norway's visning under Oslo Fashion Week.
Se bildene herFam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.
Se bildene her