Sandnes (ANB): – Det er rått! sa Siv Jensen da hun besøkte SFF, et firma som rekrutterer mange som ellers ville havnet utenfor arbeidslivet.
Frp-formannen besøkte mandag Sandnes Frp. På oppfordring fra den lokale gruppelederen, Pål Morten Borgli, tok hun turen innom rørgrossisten SFF for å høre mer om hvordan bedriften jobber. Bedriftsleder og eier Tore Christiansen fortalte kort om bedriftens vei til toppen og hvordan også privat næringsliv kan integrere yrkeshemmede og gi dem fulltidsjobber.
– Dagens utfordring er at det er mangel på arbeidskraft. Derfor har vi valgt å gå litt andre veier for å rekruttere ansatte, sier Christiansen til Rogalands Avis.
Firmaet, som lever rør og deler til oljeindustrien, har et tett samarbeid med blant annet NAV, byprestene i Stavanger og Sandnes, Eddi Eidsvågs pøbelprosjekt og Sandnes Pro-Service. Pro-Service er en kommunal opplæringsbedrift for yrkeshemmede. I tillegg rekrutter bedriften ansatte fra idrettslagene i regionen.
– 20 prosent av våre 74 ansatte på hovedkontoret er hentet fra det jeg kaller «glemte» ressurser, mens 10 prosent er idrettsutøvere, sier Christiansen og får anerkjennende nikk fra sidelinjen. Det er ikke første gang Siv Jensen besøker en bedrift som tilbyr tilrettelagt arbeid, men hun er tydelig imponert over det hun hører.
– Dette er en veldig spennende måte å jobbe på som jeg er varm tilhenger av. Våre stortingsrepresentanter burde komme hit og få en bredere gjennomgang av hvordan dere gjør det sier Jensen.
Hun legger vekt på at hele 700.000 nordmenn fremdeles står utenfor arbeidslivet, til tross for at man stadig hører om den lave arbeidsledigheten her til lands.
– Det går greit nå, men det kommer en dag hvor Norge rett og slett ikke har råd til å leve med en så stor arbeidsstyrke utenfor arbeidsplassene, sier Jensen.
Tore Christiansen mener bedrifter kan tjene mye på å gå nye veier innen rekruttering.
– Hos SFF har vi et sterkt samfunnsengasjement og et stort mangfold. Viktigst av alt er at vi gjennom våre ansatte får en medisin mot arroganse. Suksessen går deg ikke til hodet, sier han.
Jensen roser Christiansens bedriftsfilosofi.
– Grunnen til at de lykkes bedre her enn andre plasser, tror jeg er at man ser ressursene og ikke problemene med denne type rekruttering. De viser en sunn lederfilosofi. Gir du folk tillit så får du igjen for det. Det er her SFF utmerker seg, mener Jensen som ønsker at flere bedrifter, også i det private næringslivet, tør å gå samme vei som Christiansen. (ANB)
Kommentar: Norge er i ferd med å få en tredelt industri.
Les hele kommentaren her
- Det ble et kjempetap, det også. Som alt det andre, sier Idar Vollvik etter å ha solgt luksushuset.